| Mihai_4263 a întrebat:

Salut.Ma numesc Mihai am 14 ani si sunt in clasa a VIII-a.Eu vreau sa urmez profilul Stiinte Sociale. Vreau sa stiu, daca fac profilul asta pot sa merg la ACADEMIA de POLITIE? Si daca exista ACADEMIE DE POLITIE in Bistrita - Nasaud, va rog spuneti-mi si ceva despre profil(usor, greu) Multumesc, daca vreti sa ma ajutati mai mult luati-mi id meu first.cop90.Inca odata VA MULTUMESC:*

5 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Poti face orice facultate doresti, nu conteaza ce profil termini, insa daca vrei sa dai la politie trebuie sa fii bine pregatit fizic.

| yyyyy a răspuns:

Da se poate. dar academia de politie se bazeaza mai mult pe profil uman nu real. adica romana, isorie, engleza, franceza etc si sportul normal

| PsT_6707 a răspuns:

Da poti, doar trebuie sa iei bac-u' pentru ca la academia de politie, la admitere o sa dai acolo niste teste (romana, engleza si istorie), probe sportive si testul psihologic. La academie nu prea se pune accent foarte mare pe scoala propriu-zisa, ci mai mult pe aptitudinile fizice. bafta!

| itsnotmyname a răspuns:

Buna Mihai! In primul rand, singura academie de politie din ROmania se afla in Bucuresti. Daca esti hotarat sa mergi la academie, iti recomand stiintele sociale. Voi tot vorbiti ca nu se pune accent pe scoala...veti vedea cat e de invatat in academie; pe langa asta, e adevarat, trebuie sa ai si cateva calitati sportive. Pentru mai multe informatii, mesaj privat. SPOR!

| PufuletsiCuCiocolata a răspuns:

Draga Mihai in mare parte Pst_6707 are dreptate daca vrei sa urmezi Academia de politie, poti face orice liceu cu orice profil dar daca vrei sa trecii la admitere iti trebuie niste"studii"eu te-as fatui sa faci filologia se bazeaza pe istorie engleza latina si ormana ceaa ceti va trebui la admitere, si probele sunt urmatoarele, 15 flotari baieti in 7 secunde, 50 m in 10 secunde, aruncarea mingi medicinale minium 7 m si 1 kg de rezistena baftahappy a si sa ai minimum 1.70 la abrbati la femei 1.65:* baftaa