| anonim_4396 a întrebat:

Hey,Eu am o varsta fragedă. Deci mama mea vrea ca eu sa devin medic.Eu cred că e plicsititor sa fii medic și eu as dori sa fiu actrița sau ceva renumit.Mama mea spune că medicul este cea mai plătită profesie și cea mai buna! Cum credeți, este adevărat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta este gresita!
Daca ea vrea sa se faca medic, nu are decat, dar nu are de ce sa-si impinga copii sa-si aleaga profesii pe care ea nu a fost in stare sa le faca.
Asadar, mama ta vrea sa castigi bani multi, necontand daca faci ceva ce-ti place. Pentru ea, medicina se face pentru bani, nu pentru sanatatea oamenilor.
Copii trebuiesc indrumati si ajutati sa-si aleaga singuri calea si profesia.
Eu asta am facut cu copii mei, pe care-i iubesc enorm si-i sustin in ceea ce au ales si profeseaza.
Cam asta ar trebui sa faca si mama ta, daca te iubeste cu adevarat, sa te sustina in ce profesie vrei sa-ti alegi si sa te lase sa-ti urmezi ceea ce vrei sa faci in viata.

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Medicina nu merita sa o faci daca n-ai pasiune, e o facultate prea grea si solicitanta ca s-o faci doar ca asa iti spune cineva

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Doctor: Nu face asta pentru bani. E aiurea in spitale, sa lucrezi numai cu oameni deprimati si bolnavi pe motiv ca e salariu bunicel. Nu te ajuta daca nu vrei cu adevarat sa ajuti oamenii asa, doar o sa cauti sa faci bani, dar degeaba, ca majoritatea timpului il petreci intr-un loc pe care probabil o sa-l urasti. Mama ta degeaba zice de doctor, ca exista si alte meserii platite bune (programator de exemplu).
Actrita: Ia in calcul ca si aici trebuie sa faci anumite sacrificii. Poti sa stai fara bani si sa faci foamea mult timp (poate sa nu reusesti niciodata). Cand esti acceptata poti sa primesti oferte cale nu le doresti (un rol total aiurea, pe bani foarte putini, care nu o sa te avantajeze cu nimic: exemplu o reclama ieftina si prost platita cu diaree, unde tu faci pe tine si lumea rade de tine). Mai ia in calcul ca poate o sa fie nevoie sa fi nud, sa saruti pe cineva care nu vrei sau sa renunti la prieteni si familie, ca o sa fie nevoie sa te muti foarte mult timp, o sa fie nevoie sa te ocupi doar de film si probabil salariu nu o sa fie deloc bun.

Pe scurt: daca e sa faci ceva, nu o fa pentru bani. Degeaba ai bani dar esti deprimata/nefericita. Eu zic sa faci ce-ti place, dar sa tragi sa fi cea mai buna in ceea ce faci, sa nu faci compromisuri si sa inveti de la cat mai multe surse de cum sa devii cea mai buna si cum sa-ti castigi existenta din asta. Si eu mi-am dorit sa fac asta, dar am fost descurajat de mai multe persoane asa ca am ales domeniul IT. Sunt multumit si aici, dar tot mai okay era sa nu ascult pe nimeni si sa fac ce vreau eu (dar sa fie cu cap, nu sa sacrific ce am pentru asta).

| Drimmero a răspuns:

Bwhahahaha...cea mai buna platita, s-a gasit sa o spuna, mai ales in Romania.

Sfatul meu este sa fii cea vrei tu, ceea ce simti ca te atrage, sa faci, deoarece succesul are o probabilitate mai mare atunci cand o faci cu drag, sunt in continuare indignat cum inca mai exista in 2018 parinti care sa preseze copilul sa aleaga 'calea' obligatorie/

| RainmakerX a răspuns:

Mama ta probabil ca a esuat in viata din acest punct de vedere si vrea sa retraiasca prin tine.

Daca ea isi doreste asta atunci nu inseamna ca este si bine. Da, se pot castiga multi bani dar trebuie sa ai in vedere ca o sa intalnesti fel si fel de cazuri, o sa-ti moara pacienti carora nu ai ce sa le mai faci si s-ar putea sa te marcheze. Plus ca mi se pare un mediu extrem de stresant. De multe ori este o miza mult prea mare in joc si lumea poate da vina pe tine daca ies rau lucrurile.

In ceea ce priveste actoria... este bine sa visezi dar actorii o duc de multe ori rau pana ajung sa-si faca un nume. Unii raman actori de 2 bani pentru totdeauna deci este un risc destul de mare.

Peter Dinklage (celebru datorita succesului din Games of Thrones) era un sarantoc ce accepta toate porcariile de roluri pana sa primeasca rolul vietii lui. Daca nu l-ar fi primit nu ar fi ajuns niciodata la nivelul de acum. Lucruri bune se pot intampla DAR sunt raritati. Trebuie sa ai in vedere ca o sa ai (cel mai probabil) si scene nud, tu fiind o fata tanara...

In ceea ce priveste profesorii.
Daca esti un profesor ce preda o materie principala : informatica la mate-info, mate la profil m1, romana la uman, engleza/germana la bilingv atunci se poate sa faci o multime de bani din meditatii. Programul profesorilor este destul de bun si au mult mai multe zile libere decat altii.

Vezi tu, una este sa fii un profesor de religie la profil tehnologic, alta este sa fii profesor de mate/info la mate-info si sa faci si meditatii cu ei.

Bani se pot face in diverse moduri, ideea e sa-ti placa ce faci, sa mergi cu placere la munca intrucat o sa petreci foarte mult timp acolo.

Succes!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie mi s-ar parea mai plictisitor sa fiu actrita. Adica sa invat ca un papagal un text si sa-l reproduc de 100 de ori, oribil rolling on the floor. Macar in medicina ai mereu cazuri noi.

| Lioana a răspuns:

Nu te lasa influentata de mama ta. Alege sa faci ceea ce iti place altfel mai tarziu te vei simti neimplinita.

| Yurisa a răspuns:

Da, dar degeaba faci daca nu iti place, nu te pasioneaza. Mai bine nu faci deloc decat sa o faci superficial.
In fine, cu actoria mori de foame, alege altceva

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

As vrea sa aleg ceva interesant, dar cred că medicine e plictisitoare. Faci același lucru toată ziua

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu faci acelasi lucru, dar este foarte mult de invatat, plus ca ai de invatat toata viata, mereu va aparea ceva nou. Gandeste-te la ceva la care te pricepi si vezi unde te poti infiltra astfel incat sa fie si profitabil

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Nu mori de foame cu actoria.

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles, exista nevoie de actori in domeniu, dar prea multi absolventi la cate posturi sunt si salariul e mic.
Scolile profesionale raman libere cu toate ca e nevoie de oameni, dar nu se duce nimeni pentru ca inca exista lume care viseaza la cai verzi pe pereti

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Sunt în jur de 20 absolvenți pe an la UNATC+încă câțiva la alea obscure de prin țară, deci nu-s așa mulți.

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai la actorie sunt in jur de 50 de locuri, nu mai vorbesc de celelalte departamente. Sunt destui pentru cati oameni merg la teatru. Eventual sanse sunt ridicate daca se duc sa joace in emisiuni gen nora pentru mama, lectii de viata, te vreau langa mine laughing

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Https://i.imgur.com/rwFM4yD.png Și anul ăsta am citit că s-au suplimentat locurile.
Actorie nu înseamnă 'teatru', la noi nu merge mai nimeni.
Dar se fac spoturi publicitare, filme, scurtmetraje, plătite ok.
Pe lângă asta se fac și seriale, emisiuni, etc, etc

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate in seriale si emisiuni rar vad absolventi de facultate de teatru si mai mult copiii altor vedete, fosti participanti la "dansez pentru tine" si asa mai departe laughing

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Sunt multe oportunități pentru absolvenți ai UNATC.
Dacă aș fi absolvent, mie cel puțin, mi-ar fi rușine să joc în serialele produse la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicina si actoria sunt doua chestii total diferite, un exemplu ar fi ca in filme când esti impuscata ala nu e sange adevarat, dar la spital daca vine omul cu degetul taiat ii curge chiar sange pe bune si deci trebuie sa fii tare sa nu ti se faca rau, pentru ca pacientul sigur nu se poate ridica de pe targa ca sa iti acorde tie primul ajutor.O alta diferenta e ca n-ai sa vezi niciodata un actor sa primeasca bani de la public la finalul piesei de teatru, dar nici doctorul n-are parte de aplauze când iese din sala de operatii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar profesoara merită să fii?

| Uvox a răspuns:

Sau cosmonaut ca sa vezi locuri exotice unde mâna de om nu a pus piciorul. E fun.

| anonim_4396 explică (pentru Uvox):

Interesanta idee.

| Uvox a răspuns (pentru Uvox):

Sau unde picior de om nu a pus mâna. Care varianta iti convine.

| ArmywCode a răspuns:

In timp ai sa-ti dai seama ca nu mama ta iti decide soarta, ci tu. Daca vrei sa fii legata de parinti si sa faci ce vor ei dar tie sa nu iti placa, asta e treaba ta. La medicina e greu, obositor, iesi cu depresie de acolo. Trebuie sa iti dedici viata acestui domeniu, nu o sa mai ai timp de tine. Eu iti spun sa iti urmezi visele si sa faci ce crezi tu si ce iti place mai mult. Nu lasa pe altcineva sa iti croiasca propria viata ca o sa iti para rau.

| UnuCuSapca a răspuns:

De-a lungul timpului o sa iti schimbi parerea de multe ori. Si tu si mama ta

| annempp a răspuns:

Medicul este bine platit si este o profesie buna, dar mult de invatat. Trebuie sa vorbesti cu mama ta. Trebuie sa faci ce-ti place, pentru ca daca nu faci ceva cu placere nu faci acel lucru bine si il faci degeaba! Probabil ca mama ta isi va schimba parerea si poate ca si tu!

| Szmldk a răspuns:

Chiar si daca e mama ta nu pote sa te oblige ca sa fi doctor. Tu trebuie sa faci asa cum vrei tu.