| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, este adevărat ca atunci când șeful tău iti deleaga sarcina sa maturi și sa speli pe jos zilnic și sa ștergi de praf din când în când rafturile, tu ca angajat poți face sesizare la inspectoratul teritorial de munca și chiar sa acționezi în instanță pentru ca șeful tău iti deleaga sarcini care nu corespund cu fisa postului? Se poate numi asta Hărțuire din partea șefului dacă te obliga sa faci munca de jos?

Răspuns Câştigător
| blackann a răspuns:

Da, frate

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca curatenia la locul de munca este o obligatie care intra in atributiunilor salariatilor, care lucreaza in acel sector.
Cu exceptia companiilor mari, care au si job de "femeie de servici" in companiile mici, toti ceilalti angajati sunt implicati in curatenia la locul de munca, fiind una din atributiile pe care angajatorul le mentioenaza in contract ca si "alte cerinte si responsabilitati ale angajatului, sa faca si sa mentina curatenia la locul de munca"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, exista un muncitor special pentru asa ceva?

| TheGentleman a răspuns:

Da, fiindcă de aceea există postul de îngrijitor de curățenie