| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui sa reactioneze un angajat care e zilnic umilit si jignit de seful sau iar ceilalti colegi sunt de partea sefului?
Nu primeste niciun sprijin de nicaieri.
Ce ar trebui sa faca?

Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Ceilalți nu te sprijină de frică.
Dacă preferi calea amiabilă, cred ar trebui să te adresezi departamentului de resurse umane și să menționezi problemele ce le întâmpini, dar e bine ca m-ai întâi să culegi probe înregistrări audio, video, expertize, înscrisuri. (nu da originalele păstrează și furnizează copii)
Dacă nu se fac nimic în acest sens te poți adresa următoarelor autorități:
- Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD)
unde se precizează conform art. 20 din OG 137/2000, persoana care se considera discriminata poate sesiza Consiliul in termen de un an de la data savarsirii faptei sau de la data la care putea sa ia cunostinta de savarsirea ei. "Salariatul are dreptul sa solicite efectuarea unei anchete, inlaturarea consecintelor faptelor de hartuire si restabilirea situatiei anterioare hartuirii".

Mai mult decat atat, potrivit acestui act normativ, CNCD poate sa sanctioneze atat pe hartuitor, cat si institutia angajatoare, daca aceasta a fost toleranta fata de comportamentul hartuitorului.
- Inspectiei Muncii
Salariatul poate trimite sesizari privind incalcari ale prevederilor legale din domeniul relatiilor de munca, iar, in urma sesizarii, inspectorii de munca declanseaza un control la angajatorul reclamat. "Reclamatiile beneficiaza de confidentialitate, inspectorii nedezvaluind angajatorului motivul controlului", asigura avocatul.

Inspectia Muncii este obligata sa transmita un raspuns scris in termen de maximum 30 de zile,

- Instantelor judecatoresti si organelor de urmarire penala
În cazul hartuirii sexuale, fiind inscrisa in categoria infractiunilor, salariatul hartuit se poate adresa organelor de urmarire penala, printr-o plangere prealabila. Lipsa plangerii prealabile impiedica tragerea la raspundere penala a hartuitorului, fie angajator, fie alt salariat, care adauga ca, odata depusa plangerea prealabila (fara a fi retrasa ulterior sau fara a interveni impacarea partilor), procesul penal isi urmeaza cursul incepand cu urmarirea penala.

Nota: Plangerea trebuie sa cuprinda: numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea si domiciliul petitionarului, descrierea faptei care formeaza obiectul plangerii, precum si indicarea faptuitorului si a mijloacelor de proba, daca sunt cunoscute. Conform noului Cod de procedura penala, plangerea prealabila trebuie sa fie introdusa in termen de 3 luni din ziua in care persoana vatamata a aflat despre savarsirea faptei.

Totodata, pe cale separata, salariatul poate introduce o actiune la instanta civila, pentru despagubiri si restabilirea situatiei anterioare, in cazul in care prin hartuire s-a produs o modificare a acesteia. "Cu alte cuvinte, daca o persoana a fost concediata pentru ca a refuzat sa ofere favoruri sexuale, poate cere sa fie reangajata", exemplifica avocatul.

Angajatorii hartuitori pot fi trasi la raspundere penala, raspundere patrimoniala si/sau contraventionala, in cazul in care exista cereri in justitie, iar acestea sunt admise. "Deci, li se pot aplica sanctiuni de natura penala, contraventionala sau patrimoniala, care pot consta in amenzi, restrangeri ale drepturilor, ajungand pana la pedeapsa inchisorii".
Te rog să acționezi ca alți/altele să nu aibe de suferit ca tine (sau cel în cauză).

| anonim_4396 explică (pentru Divy):

Multumesc mult.Va trebuie sa fac asta fiindca altfel ma imbolnavesc si nu merit.Totul e posivil din pricina unui director spagar, cu dosare penale dar care e numit in functie de un anumit partid politic.

| Divy a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu îți mulțumesc că ai decis să-mi urmezi sfatul și sper ca bunul Dumnezeu să te ajute să biruiești ca astfel să fie dreptate și să nu fie asupriți și alții.
Dumnezeu fie cu tine!

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sa fie constient ca asa e cam peste tot in Romania, mai apoi sa demisioneze si sa mearga la munca in alta tara.

| Mayhem666 a răspuns:

Ar trebui sa demisioneze si sa il faca de ras pe sef inainte de a pleca!

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Cu siguranta asa ar merita si chiar am s-o fac imediat ce prind ocazia.Nu va scapa fara sa fie facuta de cacao aceasta sefa de doi lei care are minte atat de putina incat sa asculte barfele mizerabile ale unor babe rasuflate si invidioase pe tot ce-i tanar.

| MorganaM a răspuns:

Sa le zica verde in fata cat sunt de nesimtiti si sa mearga in alta parte unde este mult mai apreciat

| VenomMMA a răspuns:

Ar trebui sa-i injuri pe toti, incepand de la sef si ajungand la ceilalti lingai. Fa scandal si apoi da-ti demisia! Sa le umpli frigiderele.