| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, eu ca angajat îmi pot da angajatorul în judecata dacă îmi interzice sa îmi parchez mașina în fata locului de munca pe motiv ca parcariile din fata magazinului sunt pentru clienți? Soția unui coleg de munca se confrunta cu problema asta și nu vrea sa tolereze faptul ca e obligată sa parcheze în alt loc iar pe frigul asta sa fie nevoie sa meargă pe jos de la mașină la servici?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu tolereze.
mai intai sotul sa isi dea demisia
si pe urma sa devina clienta si poate parca acolo.

mna, ca am rezolvat problema.

1 răspuns:
| carevaescu a răspuns:

Depinde de situație. Dacă acele locuri sunt locuri de parcare publice atunci angajatorul nu are dreptul să ceară nimic în sensul acesta.

Dacă locurile sunt proprietatea angajatorului sau închiriate de către acesta atunci poate să facă cu ele ceea ce vrea.

Nu este obligat prin lege să asigure un loc de parcare angajatului.