| JoannaBbb a întrebat:

Hey...mai am putin si termin liceul si am nevoie de o parere in legatura cu facultatea pe care o voi urma. imi place foarte tare teatrul si imi doresc din tot sufletul sa dau la UNATC dar din pacate asta nu este o meserie din care sa scoti bani cel putin nu imediat. ideea e ca eu va trebui sa ma intretin singura. nu voi conta pe parinti si din cauza asta trebuie sa imi asigur si un viitor. Nu e vorba ca vreau sa fiu plina de bani 'ma rog oricui i ar conveni' dar vreau sa zic ca nu asta e scopul meu sa ma umplu de bani vreau doar sa am atat in asa fel incat sa ma pot intretine si nu stiu daca este posibil. Alte lucruri la caare ma pricep si mi ar placea sa le studiez sunt Lb Engleza si Geografia/turismul ...insa nu imi pot imagina viitorul meu fara teatru. eu sunt in trupa liceului si am vazut ce inseamna sa fi pe scena. Pun foarte mult suflet in ceea ce fac si cand ma gandesc ca poate voi face altceva si nu teatru ma inspaimant. Ce credeti? va rog un sfat chiar m ar ajuta in momentul asta!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Uite eu sunt scriitor, inca se crede in Ro ca din asta nu se traieste bine. Eu prin extensie am devenit scenarist. Astfel, prind extensie poti deveni si tu artist de film, nu doar de teatru. Cinematografie sau televiziune, aici salariile sunt mari de tot in general. Nu ai neaparat nevoie de UNATC, dar UNATC-ul scoate artist din tine. Daca ai cea mai mica indoiala visa vis de aceasta facultate, ei bine, spulber-o caci UNATC-ul e poate cea mai sigura facultate din Romania. Trebuie doar sa vezi intreaga imagine de ansamblu, nu trebuie sa mori de foame pe scena daca nu e cazul. Du-te la castinguri, la cat de multe si incearca tot ce are de oferit meseria de actorhappy

| JoannaBbb explică (pentru TheAce):

Ma gandesc ca. pentru a urma meseria asta ai nevoie de cunostinte in domeniu iar eu nu am asa ceva. Cat despre cinematografie.am luat asta in considerare numai ca in Romania ce se promoveaza este telenovela iar asta nu ma incanta foarte tare. Oricum ma bucura incurajarea ta si iti multumesc. acum stau si ma gandesc de ce exista vreo urma de indoiala in capul meu. dar asa sunt eu. pun mereu raul inainte.laughing

| TheAce a răspuns (pentru JoannaBbb):

Cinematografia n-are legatura cu telenovelele. Acolo vorbim de televiziune (ori in televiziune e usor sa faci rost de niste roluri si niste bani in primul rand cu emisiunile astea gen ''schimb de mame'', ''pe banii parintilor'', ''ochii din umbra'' etc etc. filmezi vreo 12 ore si iei cateva sute de euro bune. Apoi sunt serialele si abia apoi telenovelele. Cinematografia se refera doar la lungmetraje sis curtmetraje. Scurtmetraje se fac multe anual, nu castigi mare lucru dar sunt filme bune care foarte repede au parte de recunoastere internationala deci o rampa grozava de lansare.

3 răspunsuri:
| andreidraga a răspuns:

In general este bine sa iti urmezi visul - daca te pricepi la ceea ce faci vei ajunge sus.