| commando a întrebat:

as vrea sa stiu ce trebuie sa fac dupa terminarea liceului pentru a deveni sofer de TIR (profesionist). In prezent sunt in clasa a 11-a la un Liceu Tehnologic la profilul "Mecatronica" o combinatie intre mecanica informatica si electrica. In primi 2 Ani am studiat numa mecanica. iar in clasele 11-12 studiez informatica electrica si mai putin mecanica. Si imi place foarte mult mecanica dar la fel si soferia si vreau sa le combin pe amandoua intr-o meserie care imi place foarte mult.

Vreau sa imi explicati ce trebuie facut pas cu pas dupa ce termin liceul.

M-am apucat sa invat si limba engleza pentru ca am auzit ca este un mare avantaj la angajare sa stii o limba straina.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci scoala de soferi. Pentru categoria CE (TIR), varsta minima necesara obtinerii carnetului este de 21 de ani.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce trebuie sa faci e sa iti iei toate categoriile de permis... dar pentru asta mai ai de asteptat pana la 21 ani. Normal ca engleza te ajuta