| veveritza6499 a întrebat:

Hey! Sunt in a 7-a si deja ma gandesc la liceu, dar nu m-am decis ce profil sa aleg... Cu siguranta nu vreau unul care sa cuprinda limbi straine dar nici matematica nu ma prea incanta... Imi puteti spune si mie niste exemple de profiluri si pe ce se bazeaza? happy

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pai ai mai ai stiintele naturii, unde baza este chimie, fizica, biologie, este profilul perfect daca vrei sa faci ca facultate medicina, farmacie sau orice bazat pe fizica, chimie, biologie. Apoi mai este profilul de stiinte sociale, unde faci si ceva mate, si ceva limbi straine, dar faci psihologie, economie, este profilul foarte potrivit daca pe urma vrei sa faci dreptul sau psihologia sau stiinte sociale.
Ar mai fi profiul economic, aici sunt mai multe variante, putand merge ori catre contabilitate, management, vanzari, economist in general sau pe parte de turism ori alimentatie publica. Ceva unde s anul faci deloc mate si nici limbi straine nu exista, asa ca gandeste-te ce ai vrea sa faci ca meserie ca sa alegi acum liceul potrivit si sa-ti fie mai usor la admitere la facultate. Succes!

5 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

Du-te la un liceu de informatica.E de viitor si acasa si in strainatate

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de mate alege filologie, dar acolo trebuie sa stii romana si engleza bine, daca vrei unu care nu se bazeaza pe limbi straine intra la protectia mediului, sunt doar 3h de mate pe saptamana, la limbi straine nu e stress.

| veveritza6499 explică:

Multumesc foarte mult pentru sugestii :* :* :*

| Wannax a răspuns:

Filologie

| marius0000 a răspuns:

Liceul sportiv.e zici? Eu cred ca e singurul care ti se potriveste.