| Ritska a întrebat:

Peste 2 zile trebuie sa completez fisa de admitere la liceu si nu stiu inca ce profil sa aleg. (stiu la ce liceu vreau sa merg dar am dubii la profil). Principala mea optiune este Stiinte ale naturii dar vreau o descriere detaliata a acestui profil cu bune si rele. Am inteles ca se bazeaza pe mate, bio, chimie si fizica. La matematica, fizica si biologie sunt ok dar in schimb detesc chimia si nu o inteleg deloc.

Ma gandesc sa merg la Stiinte ale naturii fiindca, din ce am auzit, dupa ce termini liceul poti face orice facultate doresti. Despre celelalte profile ce imi puteti spune?

3 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Ca sa faci fata la profilu bio-chimie trebuie sa te descurci bine cu materiile de baza:mate, fizica, chimie.

sa iti zic ceva si despre alte profile cum ar fi cel la care sunt euthinking stiinte sociale se da teza la romana, istorie/geografie, franceza intr.a 9. a la logica in clasa 10 la psihologie
in clasa 11 la economie
in clasa 12 la filozofie
mate faci 2 ore pe saptamana si e matematica foarte usoara si nu dai bacul din matematica si materiile de baza sunt romana, istoria. din clasa a 11 nu mai faci chimie
filologie: daca iti plac limbile straine
se pune accent pe engleza, franceza.latina(dai teza din latina )
si din clasa a 11 nu mai faci matematica

| unknownn a răspuns:

Poti sa faci si liceu cu profil de mecanica, si acolo dupa ce il termini poti sa te duci oriunde la facultate.
Eu sunt de parere ca daca nu vrei sa te duci mai departe la medicina n-are rost sa faci stiinte ale naturii.Mai bine faci mate-info.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce facultate ai avea in plan mai apoi.
De la Stinte ale Naturii poti merge la medicina/farmacie/asistenta medicala.

La mine in liceu erau urmatoarele profiluri: Mate-Info (mate si info intensiv), Stiinte ale Naturii, Stiinte Sociale, Filologie.
Acuma, vorbeste si cu parintii, prietenii (insa nu te lua prea mult dupa prieteni, ca nu stii niciodata...), iti vor da si ei sfaturi.
Si chestia cu "poti face orice facultate doresti" - daca te pasioneaza cu adevarat ceva, faci si medicina venind de la filologie. Orice e posibil! Succes!