| CandyBox a întrebat:

Hey! Sunt in ultimul an de liceu si după ce ma înscriu la facultate as vrea sa încep sa lucrez ca redactor la o editura sau la vreo biblioteca sau librărie, in Pitești ( obligatoriu ). Am, de asemenea, si cunoștințe de baza in informatica. V-aș fi super recunoscătoare daca m-ați ajuta sa găsesc ceva potrivit pentru mine. laughing)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Redactor de editura? Wow, dar tintesti tare sus pentru una care abia isi incepe "stagiatura" fara nici un pic de experinta in domeniu.
Chestia cu obligatoriu, mi se pare cea mai tare... mai ales ca esti lipsita total de modestie, de parca toti ar trebui sa stam in cap si sa facem musai efortul, sa-ti oferim pozitia care ti se cuvine.
Tin sa mentionez ca, cunostintele pe care le ai tu de informatica, nu demostreaza ca ai si experinta, deci, ia-o cu inceputul, cu un job minor, orice ti s eofera.
In orice caz, cum faci cu facultatea, daca vrei job? Mergi in weekend la scoala, sau te astepti sa ti se creeze un program special pentru tine?
Eu stiu ca tu vrei sa fii recunoscatoare, dar tin sa-ti spun ca, trebuie sa fii realista in primul rand, pentru ca joburile nu cad din copac si nu se dau pe "cunsotinte asimilate in liceu" ci pe experinta de munca, de foarte multi ani!

| CandyBox explică (pentru Violleta2022):

Chestia cu " obligatoriu" era pentru Pitești. Si mi se pare normal sa țintesc sus raportându-ma la abilitățile mele. Nu am cerut un post de director. Am cerut doar o informație care m-ar putea ajuta sa îmi găsesc un job in care sa ma regăsesc. Găsisem un post ca redactor in care nu se cerea experienta, dar era tocmai la București. Am vrut puțin ajutor si am pus o întrebare printre alte un milion. Daca întrebarea mea ti se părea atât de imbecila nu trebuia sa răspunzi.