| butterfly_4024 a întrebat:

cine ma ajuta si pe mine cu niste informatii la latina despre Orgetorix(comandantul helvetilor) am cautat si pe net, si la biblioteca si la librarie si nu este nimiccrying
chiar v-asi fi foooarte recunoscatoare daca m-ati ajuta cu niste informatii va rogg
fundita:*

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Orgetorix : un nobil bogat si influent din neamul helvetilor (popor celtic de pe teritoriul de azi al Elvetiei) contemporan cu Iulius Cesar, sec I i. e. n). A vrut sa devina conducator al helvetilor si sa migreze cu acestia in Galia (Franta de azi) care era sub controlul Imperiului Roman. Complotul sau a fost descoperit si el a murit in conditii misterioase ( 61 i. e. n). Totusi helvetii au intrat in Galia, dar au fost invinsi de Iulius Caesar (in 58 i. e. n) si trimisi inapoi acasa. Acest episod marcheaza inceputul razboaielor galice.