| AlexandruV993 a întrebat:

am o intrebare foarte importanata, eu vreau sa devin aviator si stiu ca trebuie bacul la fizica si matematica. Problema e ca nu stiu cum sa incep, problemele la fizica ma dau rau peste cap ( adica nu prea stiu sa le fac ). Fiind in clasa zecea, cred ca e un pic cam tarziu pentru tocit caretea, nu? As vrea un raspuns de la cineva care a dat deja bacul la fizica si stie care e treaba.

Multumesc antiicipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa tocesti, ci doar sa inveti logic fiecare lectie in parte si sa faci problemele din manual plus cateva dintr-o culegere. Eu am dat bac la fizica. In liceu invatam perfect fiecare lectie in ziua in care o preda profesorul. Daca aveam cea mai muca neclaritate, ma munceam pana ma lamuream. De 3-4 ori am avut nevoie sa pun, la urmatoarea ore cate o intrebare, dar in general nu era nevoie. Cand era totul clar, rezolvam problemele din carte, sunt simple si se fac super repede. In week-end lucram mereu probleme din culegere. Nu multe, 20-25 pe saptamana, de obicei vineri seara dupa scoala, relaxata. Asa ca pentru bac a fost super simplu, am recapitulat toata materia in cateva saptamani.
Tu reia materia de unde nu o mai stii perfect. Nu conteaza cand, poate fi si din clasa a saptea. Fa cum am descris eu mai sus si va fi floare la ureche. Nu exista alta solutie

| AlexandruV993 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspuns!
Sper sa ma mobilizez de acum incolo happy

| Brigaela a răspuns (pentru AlexandruV993):

Daca vrei sa fii aviator, vei avea multe sacrificii de facut. Dar e o meserie minunata si merita din plin, fiindca 12-15 ani de sacrificii vor fi rasplatite de o viata de satisfactii profesionale si materiale.