| muzicadepoveste a întrebat:

Cand erati copii ce va placea mai mult si de ce va placea, sunt si eu curioasa?

Răspuns Câştigător
| eliaclodia a răspuns:

Raspunsul tau aici...Cel mai mult imi placea sa citesc. Citeam in baie, pe wc, in cada, sub plapuma noaptea, cu lanterna, ziua in loc sa-mi fac lectiile. Citeam si citeam carti pentru adulti, romane de dragoste in special, chiar daca nu prea intelegeam multe si povesti pentru copii, povesti nemuritoare. Apoi imi placea sa visez cu ochii pe fotografii, ambalaje, pe geam, pe cer, pe stele, prin iarba, pe furnici si lacuste. Abia pe urma imi placea sa ma joc cu ceilalti copii, dupa lectii care imi placeau si ele, dar nu aveam chiar o ambitie totala cand erau prea grele.Si nu-mi placeau conflictele, tipetele, pedepsele, razboaiele, spalatul vaselor si a geamurilor.Imi placea sa ma joc singura cu papusile ore in sir si sa le confectionez hainute, bucati de materiale prinse cu ace si sa cos stergare la tara, sa ma urc in copaci, sa ies pe geam, sa intru pe geam, sa caut in pod.Si sa vorbesc cu ele, cu papusile, iar si iar.Si imi placea sa fac experiente cu diferite substante, pe care le tot amestecam si nu se intampla nimic deosebit: apa, sare, parfum, zahar, detergent, faina, malai, frunze, seminte.Imi placea sa merg cu bicicleta, sa dau de mancare la gaini, sa caut ouale ca un detectiv adevarat, sa mananc fructe, multe fructe, kilograme de fructe si porumb fiert si seminte prajite.Imi placea sa stau pe un pres intre randurile de vita de vie si sa gatesc struguri pe frunze, sa prind albine cu mana, sa ma joc de-a magazinul cu bani din frunze, chiar si singura.Imi placea sa ma uit in oglinda si sa ma stramb, sa vorbesc pasareasca in oglinda ca si cum as fi stiut limbi straine. Oriunde era o oglinda, la tara, acasa, ma fascina ceva, nu stiu ce.Si imi placea sa pandesc rasaritul soarelui, la tara. Sa ma prefac somnambula dimineata pe ulita.Imi placea sa fac baie ore in sir, pana ma increteam toata, puneam iar apa fierbinte, iar si iar, studiam lumina in apa, spuma, imi inchipuiam ca sunt in piscina, imi placea sa cred ca patul e o corabie, asta mai tarziu.Imi placea sa ma pieptan indelung si sa-mi rod unghiile de la maini si picioare. Sa tin mancare prin buzunare, carti sub perna.Imi placeau buzunarele mari.Cu toate astea imi placea sa-mi tin banii si cheia in soseta, sub calcai sau intr-o parte.Imi placea sa caut pe frecventele unui radio si sa ascult "puricii" minute in sir, sau frecventele cu bruiaje, mai ales noaptea, pe ascuns.

25 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Imi placea sa ies cu prieteni ziua la fotbal si seara sa ne plimbam pe malul argesului.
Calculatoare aveau foarte putini, de net sau telefoane mobile nici nu mai zic.
Cel mai mult imi placea ca faceam tot felul de prosti si traiam viata fara griji.
Ani trec, dar amintirile vor ramane mereu.
O zi frumoasa!

| Chαяtreux a răspuns:

Imi placea mult desenul ‘Tabaluga – Dragonul cu inima de aur’. Nu pierdeam niciun episode, pur si simplu idolatrizam desenul ala laughing

| eliaclodia a răspuns:

Si mie imi placea sa desenez, sa ma dau in leagan, sa dorm pe rogojina sub cerul liber, la tara, sa ma pictez pe fata, nu mai stiu. Sa sar de pe partea mai joasa a casei. Asa sunt copiii, nu crezi? Imi placea sa pun boabe de fasole la incoltit.Sa le urmaresc cum cresc. Imi placea sa ma uit la desene animate. Eram moarta dupa ele, dar nu prea erau. Mai ales sa le vezi pe ecran mare la cinematograf.

| morningstar a răspuns:

Imi amintesc ca imi placea sa ma urc pe pereti. Aveam un hol mai ingust si cu picioarele si cu mainile, urcam pana atingeam tavanul laughing Si acum mi-e frica de inaltime happy Sau imi placea sa intru in cea mai murdara balta cu pantofiorii noi de lac laughing) Cea mai frumoasa amintire cred ca ramane cea in care seara ne adunam toti copiii de la bloc si jucam alergatea, coarda, etc.

| morningstar a răspuns:

Si am uitat: ne placea vara sa dormim afara, in curte, pe saltele, sa ne uitam la stele pana adormeam.

| Dariusuu a răspuns:

Îmi plăcea să petrec ore în șir afară în fața blocului.

Doamne ce copilărie frumoasă am avut...

| WhatheWow a răspuns:

Mie cel mai mult îmi plăcea educatoarea de la grupa mică; ce femeieeee! Era tanără și cred că ăsta era motivul. Și acum o visez uneori. happy

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Apa și ceaiul.

| MaliciousDeath a răspuns:

Ah,imi placea sa merg cu bicicleta, chiar si dupa ce mi-am spart barbia in ghidon.Imi placea sa alerg, chiar si dupa ce mi-am fracturat mana dreapta.Mi-a placut sa ma duc la "iarba verde" cum s-ar spune si eventual sa dorm pe o patura in aer liber, chiar si dupa ce m-am trezit cu un imens paianjen pe mana.Imi placea sa desenez intr-un caietel...chiar daca n-aveam mare talent atunci...
De ce imi placeau chestiile astea? Habar n-am.N-am stat sa caut explicatia din spatele fiecarei actiuni pe care o faceam.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Eu să mă duc la râu şi să îl traversez şi să mă întorc cu prietenii şi să privim asfinţitul.
Numai Bine.

| Iubibilăă a răspuns:

1.Imi placea foarte mult sa desenez, sa citesc reviste.
2.Imi placea foarte mult sa fiu la moda, si inca imi mai place.
3.Am uitat sa mentionez ca desi eram fata imi placeau masinile si inca imi mai plac.
4.Imi place foarte mult sa ma plimb seara si ziua prin oras sa admir peisajele.
5.Imi placea, imi place sa ascult muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi plăcea să alerg ca nebunul, până abia mai puteam respira. laughing Nu ştiu de ce, pur şi simplu nu-mi plăcea să merg lejer.

| Yasmin875 a răspuns:

Sa ma dau in leagan.laughing

| muzicadepoveste explică (pentru Yasmin875):

Doar atat? Intrebarea e; si de ce va placea.

| piTiCcu a răspuns:

Cand eram copil, imi placea foarte mult sa ies afara cu prietenii in fata blocului sa joc fotbal, sa rad sa ma distrez nu aveam nici-o problema.Acum am crescut, si imi aduc aminte de foarte multe nebunii. happy

| muzicadepoveste explică (pentru piTiCcu):

Mie imi placea sa ies afara in fata blocului si sa ma joc cu prietenele mele de a baba oarba, prinsa si sa ne ascundem, si eu am crescut!

| piTiCcu a răspuns (pentru muzicadepoveste):

Generatiile 97,96, 95 au fost cele mai bune.Nu acum toti copii cu Iphone 4, 5. si plin de figuri pe ei.

| muzicadepoveste explică (pentru piTiCcu):

Ai dreptate.

| MEIALI a răspuns:

Eu inca sunt ''copil''(12 ani).Imi place sa citesc romane, ca doar trebuie sa o faca cineva si pe asta!

| muzicadepoveste explică (pentru MEIALI):

13 ani

| MEIALI a răspuns (pentru muzicadepoveste):

Ai tu, sau cum?

| muzicadepoveste explică (pentru MEIALI):

Eu am 13 ani

| MEIALI a răspuns (pentru muzicadepoveste):

Bine

| girl00 a răspuns:

Da..pai ma trezeam dimi..iesiam la joaca cu prietenii..nu imi pasa de cum arat..nu-mi pasa ca ma murdaream din cap pana-n picioare..cand injuratul era ceva rau straight face cand nu exista cuvant barfa..cand nu imi petreceam timpul atat pe net..cand singurul motiv pentru care plangeam era cand ma loveam..cand mergeam cu mami pe la magazine si eram asa de mandra love struck cand faceam ceva fara sa fiu judecata..frumoasa copilarie love struck