| anonim_4396 a întrebat:

sunt nedumerita in legatura cu faptul ca nu stiu ce facultate sa urmez. Care ar fi cea mai buna facultate, cu posibilitati de angajare in tara sau in afara, cu o mare posibilitate de a fi ceva bun si demn de urmat?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista cea mai buna facultate. Exista doar niste meserii in care ai putea fi foarte bun, care ti se potrivesc atat de mult incat sa poti ajunge la un nivel foarte inalt.

| th4inspiration a răspuns (pentru Brigaela):

Si cam care ar fi acele meserii? As dori ceva mai mult..niste exemple, sau ce facultate ar trebui sa fac ca sa am mai mari posibilitati pe piata muncii in tara si in afara?

| Brigaela a răspuns (pentru th4inspiration):

Nu stiu ce ti se potriveste.
De exemplu, in tara poti face dreptul, sunt numeroase posibilitati, daca esti foarte bun, de a deveni avocat sau a intra in magistratura. Insa daca faci dreptul nu prea poti lucra afara.
Poti face medicina, la ora actuala sunt blocate posturile in sistemul de stat, dar asta se va rezolva in 10-12 ani si atunci va fi mare nevoie de medici bine pregatiti si dornici de munca. De asemenea, medicii romani sunt foarte cautati in tarile nordice si in Germania.
Poti face informatica/cibernetica, etc, este mare cautare de programatori de top atat in tara cat si afar.
Te poti face inginer, sunt foarte necesari inginerii buni in toate domeniile si poti castiga mult daca excelezi.
Pe de alta parte, poti castiga mult ca traducator care cunoaste 2-3 limbi straine, macar una mai exotica (de exemplu germana, engleza si morvegiana sau olandeza). Cunoasterea foarte buna a trei limbi vorbite in Uniunea Europeana (una fiind romana) iti poate aduce un post bine platit in structurile Uniunii Europene.
Poti fi expert contabil, este o meserie cautata si bine platita la nivel inalt.
Poti face cercetare fundamentala (fizica, chimie, biologie), este un domensiu in care poti atrage, prin munca ta, fonduri de cercetare si poti fi bine platit. De asemenea, este un domeniu extrem de cautat in strainatate.
In alta oridine de iudei, cunosc un tamplar care face mobila de lux si care castiga cateva mii bune de euro pe luna, fara nici o facultate, doar prin talent si munca mainilor sale.
De asta spuneam: alege-ti meseria prin priamsa talentului si a inclinarilor tale, alege domeniul in care poti fi foarte foarte bun, care iti place suficient de mult incat sa excelezi in el. Aproape pentru orice meserie exista cautare si beneficii daca esti foarte bun. Degeaba faci o meserie cautata daca nu ai inclinatie spre ea si ajungi mediocru, nu te va vrea nimeni.

| Cosminovici18 a răspuns:

Cu ce nota ai luat bac-ul? Ce profil ai facut la liceu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Informatica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E cel mai bine să faci ceva ce îți place, degeaba ai bani dacă nu poți să îi folosești și nu ai nicio tragere de inimă.
Informatica și programarea sunt de lux, iar designerii web sunt căutați, deci se câștigă bine. Politehnica.
A doua variantă ar fi ce ține de medicină, probabil cea dentară sau chirurgia. Asta nu poate face chiar oricine.
Din ce ai răspuns aici, traducerile sunt o alternativă foarte bună, învață o limbă mai dificilă (coreeana zic eu) și fă traduceri, de filme, de documente. Se caută și se poate lucra de la orice vârstă.

| Mwha a răspuns:

Daca te faci chirurg sau it ai foarte multe sanse. Dar trebuie sa dai mai multe detalii. Ce materii iti plac/ti-au placut de la scoala?

| Galatz a răspuns:

Trebuie sa ne spui nota bac-ului si pasiunea ta.

| th4inspiration a răspuns:

Eu sunt pasionata de limbi straine in general, la bac am luat o nota destul de mica, dar am posibilitatea de a merge la taxa..deci tot e binehappy, am avut profil de Turism in liceu.

| th4inspiration a răspuns:

Eu as vrea s adau la Litere-Limbi modene aplicate-traducere si interpretare.dar nu stiu ce sanse am de viitor? Adica ce pot fi...in afara de prof desigur?

| bossalecs a răspuns:

Eu iti propun dreptul iar daca ai facut vreau liceu de profil pentru desen iti propun facultate de desen pentru a deveni (arhitect ..desinger

| JuliaMaria21 a răspuns:

Eu zic sa urmezi o facultate cu profil filologic... asta te va ajuta in alte tari, si ai multe posibilatati de a deveni avocat, notar, doctor, dentist si altele happy important e sa te descurci cu limba! (funda?)

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru JuliaMaria21):

Pardon? ce spui tu acolo? facultatea cu profil filologic iti ofera posibilitatea de a fi medic? de unde ai scos prostia asta?