| Sn00pyx a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu si eu ce facultate sa urmez, una care sa-mi ofere posibilitati de angajare in viitor si sa fie si bine platita,
dau funda+vot!:*

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Presupun ca nu stai chiar bine cu fizica in cazul asta, sa dai la medicina, nu? atunci ar ramane dreptul ca prima optiune, daca stai bine cu toceala, pentru ca in facultate ai de tocit enorm. apoi trebuie sa fii bataioasa, cu tupeu maxim sa fii avocat, indiferent ce ramura a avocaturii ai alege. cam asta-i cu bine platit. ca meserii-facultati mai poti face si altele: sociologie, psihologie, filologie-limbi straine, stiinte politice, administratie publica. din pacate insa, partea asta de uman nu e chiar asa de bine platita. succes!

7 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

E greu sa iti raspunda careva obiectiv la intrebarea asta. Depine de tine ce calitati native ai, asta conteaza forte mult. Ca degeaba dai tu de exemplu la cibernetica daca nu le ai cu calculatoarele. Degeaba faci marketing daca nu esti foarte inventiv foarte socialbil si samd. Fa-ti o evaluare super obiectiva, vezi ca calitati ai si cu ce domeniu se pliaza acele calitati si dupa aia vezi catre ce domeniu te orientezi. Bafta!

| YayuK a răspuns:

Medicina! Tragi tare 6 ani dar dupa iti bai piciorul in ea Romanie si te duci in straintate si castigi bine!

| mixxjim a răspuns:

La ce profil de liceu esti? tie ce ti-ar placea sa faci? lumea se mai schimba: la un moment dat se faceau toti ingineri, dupa care au inceput sa moara de foame, dupa care se faceau toti doctori, acum nu se mai inghesuie deloc lumea la medicina, dupa care au dat toti navala la ase si e plin acum de someri cu ase, pe urma s-a dat navala la drept, nu e exclus ca in curand sa vina iar randul inginerilor laughing deci trebuie sa tii putin cont si de profilul la care esti acum dar, mai ales, de ce ti-ar placea sa faci.

| Sn00pyx explică (pentru mixxjim):

Sunt la filologie, anul al IV-lea, da-mi niste idei te rog frumos.

| mixxjim a răspuns (pentru Sn00pyx):

Presupun ca nu stai chiar bine cu fizica in cazul asta, sa dai la medicina, nu? atunci ar ramane dreptul ca prima optiune, daca stai bine cu toceala, pentru ca in facultate ai de tocit enorm. apoi trebuie sa fii bataioasa, cu tupeu maxim sa fii avocat, indiferent ce ramura a avocaturii ai alege. cam asta-i cu bine platit. ca meserii-facultati mai poti face si altele: sociologie, psihologie, filologie-limbi straine, stiinte politice, administratie publica. din pacate insa, partea asta de uman nu e chiar asa de bine platita. succes!

| Mihai_1652 a răspuns:

La drept ai mai multe posibilitati :Avocat, notar, judecator..pentru mai multe detalii intra pe site-ul unei facultati de drept. big grin

| Sn00pyx explică:

Sunt la fiolologie, anul al IV-lea, dati-mi mai multe raspunsuri va rog frumos.

| Ciprian_Dabiste_1997 a răspuns:

Te faci tecnician dentar ca e cel mai bine platit si te duci in strainatate! Sau chia ris in Romania