| 0marry0 a întrebat:

M-am inscris la facultatea de Istorie la conservare si restaurare.
Si as vrea sa stiu ce posibilitati de angajare am.
Ce as putea deveni?
Cum m-ar ajuta aceasta facultate pe plan profesional?

De-asemenea, m-ar interesa sa urmez si cursul de Chineza la Institutul Confucius.

Daca cineva imi poate spune si de o legatura avantajoasa intre cele doua, chiar mai bine.

Răspuns Câştigător
| newparts a răspuns:

Concret poti fi profesor de istorie cu salar de 700-800 lei pe luna sau muzeograf, arheolog etc pe acelasi salar acum daca o sa cada basescu si camarila lui e posibil sa ti se mareasca salarul pana termini tu facultatea ideal ar fi sa te concentrezi mai mult pe chineza sunt mult mai cautate posturile si bine platite pentru europenii ce cunosc chineza si au disponibilitate de a munci in china ca si reper salariile sunt peste 4-5000 euro lunar plus alte facilitati...bafta

14 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am si eu o nedumerire: daca nu stii chiar nimic despre facultatea la care tocmai te-ai inscris, de ce nu te-ai dus la una despre care sa ai mai multe informatii?
Cumva aici erau mai multe locuri si mai putini candidati?

| 0marry0 explică (pentru ardnaxur1961):

Nu era problema de locuri versus candidati.
Am aplicat si la specializare de chineza (nu e doar curs) si am intrat la ambele.

Sunt pasionata de desen, ma gandeam ca voi putea sa-mi dezvolt pasiunea intr-un mod util. Am apelat la TPU pentru ca am vrut niste idei noi in aceasta directie...

| taviyamato a răspuns:

Orice om care stie sa faca ceva cu mainile e apreciat, daca inveti acolo sa faci ceva cu mainile, ceea ce eu cred ca faci asa ca nu-i nici o problema, viitorul angajator va tine cont de asta happy, in general eu stiu ca poti restaura cladiri and stuff asa ca prin constructii ca oricum e plin de manelisti acolo, mai ales prin strainatate ti-ai gasi ceva de lucru, voie buna.

| mixxjim a răspuns:

Posibilitatile de angajare tind puternic spre zero sad chiar e musai sa faci o facultate? cheltui irosesti timp, bani, energie pentru ceva care nu-ti foloseste la nimic? mai bine fa un curs media sau de cosmetician sau de masaj sau de orice altceva iti place si ai o meserie care chiar te ajuta si-ti si place. eu as prefera o stilista buna decat un absolvent de facultate fara niciun rost...

| 0marry0 explică (pentru mixxjim):

Si daca nu am inclinati spre a deveni stilista?

Fac o facultate pentru ca tot am o sansa in plus de 0, 1% sa fiu luata in seama decat daca nu am niciuna.
Nu sunt buna la lucruri mecanice si constante care tin 10 ore, asa ca nici lucratul in fabrica pentru 30 de ani nu mi se potriveste...

Tu ai facut facultate? Esti somer/a?
Sau esti stilist/a si o duci bine mersi intr-un coafor bun?
Daca ai o facultate, atunci tocmai ti-ai dat cu argumentul in cap.

| mixxjim a răspuns (pentru 0marry0):

Ti-am raspuns in functie de realitate, nu am vrut nici sa te jignesc si nici sa-ti raspund ce vroiai tu sa auzi. habar n-ai cati someri sunt cu facultate, din pacate, sau cati fac te miri ce dupa ce au facut facultati fara sa stie ce fac. Am facultate, nu sunt in somaj, dar asta pentru ca atunci cand am facut facultatea am stiut ce fac, de ce fac si ce fac cu ea, nu m-am dus acolo ca nu stiam incotro s-o apuc si sa am si eu ce face happy hai sa-mi trimiti niste vederi din China cand ajungi sa restaurezi minuni pe acolowinking

| 0marry0 explică (pentru mixxjim):

Posibil... dar pentru mine a parut un atac, asa ca am trecut in ofensiva.

De acord cu tine... si eu stiu cazuri de oameni care au trecut prin facultate ca prin apa, iar acum lucreaza pentru un salar baban fiindca au avut un noroc chior. In cazul de care vorbesc eu, nu au fost implicate pile, ci doar pur noroc intamplator. Culmea e, ca lumea oricum nu e interesata de productia a ceva bun. E interesata doar de productie, asa ca sunt putini cei care dau doi bani pe calitate, atata timp cat ei continua sa aiba castiguri ridicole...

Nu spun ca planuiesc o retragere usoara intr-o firma monstru, al carei unic scop e banul. Spun doar ca sunt cazuri si cazuri.

Nu planuiesc neaparat sa amestec facultatile... dar eram dispusa sa caut si intreb de o alternativa avantajoasa care sa le includa pe amandoua.

| mixxjim a răspuns (pentru 0marry0):

Daca ai intrat la facultatea de limbi straine la chineza mergi acolo fara nicio ezitare, nu-ti pierde timpul si energia cu istoria. chineza este foarte grea dar si foarte frumoasa si are nevoie de toata atentia si concentrarea ta. e drept ca ai sanse minunate daca stii chineza, deci fa totul la maxim in directia asta, sa obtii note cat mai mari ca poti obtine si burse si posturi super-faine, e adevarat, daca stii cum trebuie tot ce trebuie. facultatea de istorie est esi aia grea, ai si acolo mult de invatat, ti-ar fi greu sa mergi in paralel cu amandoua. stii ce se zice ca patesti daca "stai cu fundul in doua luntrii" happy daca tot ai talent la desen si zici ca-ti place poti face niste cursuri ceva sau poate chiar prin intermediul chinezei si desenezi anime-uri, ce zici? succes!

| 0marry0 explică (pentru mixxjim):

Chineza era prima optiune, asa ca merg inainte.
De fapt japonezii sunt cei cu anime-uri. Dar nu-i nimic, si japoneza imi place suficient de mult ca sa stiu de ea mai devreme sau mai tarziu.
Cu anime am si inceput totul happy.

Mersi.

| mixxjim a răspuns (pentru 0marry0):

Hai lasa, ca chinezii or sa fie cu toate, e minunat daca chiar esti acolo applause mult succes si chiar sa-mi trimiti o vedere cand ajungi in China tongue, ca ai 1 milion de sanse sa faci asta, te invidiez la maxim laughing

| Youkillme a răspuns:

Ai putea sa fii restaurator de eroglife chinezesti gasite in china sau mai stiu eu unde, si daca inca le traduci atunci inca mai multi bani primesti deoarece limba chineza e o limba grea si nu multi se hotarasc sa o invete te pup succese pe viitor!

| Crisperla a răspuns:

Hei! 12 ani mai tarziu, cum iti merge?

| Ion555 a răspuns:

Si eu sunt tot in acelasi domeniu pe conservare restaurare si pot spune ca este de viitor, dar iti trebuie multa experienta profesionala dar sanse sunt cred.

| Crisperla a răspuns (pentru Ion555):

Hei, 10 ani mai tarziu, cum iti merge? Eu dau acum la facultate la sectia de restaurare si conservare