| lauryss a întrebat:

Hey TPU!
Va scriu aici sa va cer o parere! Eu sunt in clasa a 11-a la un liceu cu profil matematica-informatica si sunt absolut derutata in privinta a ceea ce vreau sa urmez mai departe.
Cu matematica ma descurc cat de cat, nu sunt vreo olimpica, insa sunt de 8-9, in schimb la informatica(programare ma refer) nu am inteles mai nimic dintr-a 9-a.La limbile straine ma pricep binisor, iar la franceza pot sa spun ca bine spre foarte bine.La chimie sunt praf, biologia o mai inteleg cat de cat, iar fizica la fel.
Chiar daca la informatica nu stiu mai nimic, imi place sa editez poze in photoshop, sa fac filmulete (in general chestii din care sa am un rezultat frumos ).
Si acum vine intrebarea...Incotro m-ati vedea pe mine? La ce facultate si in ce domeniu? (Fundite)
Pot sa mai spun ca sunt o fire destul de timida si nu destul de comunicativa.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Lauryss,mai bine decat noi iti vor raspunde testele de orientare profesionala pe care le poti gasi pe internet sau chiar in librarii.Acestea sunt alcatuite din niste serii de intrebari referitoare la toate aspectele personalitatii tale si-ti vor indica in final domeniul spre care te poti indrepta cu cele mai multe sanse de reusita profesionala.Ele tin seama de talentele, inclinatiile, cunostintele detinute de tine si regasite in raspunsuri.Cauta aceste teste si completeaza-le; se numesc, deci:teste de orientare profesionala.Succes!

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Daca titi place sa faci ceva frumos incearca sa faci cateva modele in blender: http://www.blender.org/download/get-blender/

| terts a răspuns:

In primul rand incearca sa nu mai gandesti ca un animal in privinta viitorului, vad ca te intrebi intr-un mod slab de a combate cu situatia, se poate si mai bine, eu nu stiu de ce toti va bazati pe facultati? avand in vedere ca facultatea o faci pentru mai tarziu sa ai un loc de munca cu bani multi, deci s-o iau asa, nu te gandi acum la asta, gandeste acum cum sa iesi in viata, sa nu mai fii timida, parerea mea. de fapt o sa te invete viata mai incolo ce sa faci, nu mai gandi asa comunist, scoala nu e viitoru, viitoru e omenia, ce include si scoala si toatewinking ah. si n-ar fi rau sa mai dai si pe la biserica macar o data la 2 saptamani:p succeswave

| lauryss explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri.Ms Aplril pentru sfatul cu testele, chiar nu stiam de ele.O sa incerc sa caut si sa vad ce rezultat voi obtine happy