| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp am fost intrebata ce meserie vreau sa urmez (am media 10 la toate materiile), iar eu am raspuns ca vreau sa ma fac avocat.Imi plac : romana, matematica, limbile straine, biologia, fizica etc., dar informatica nu o sufar. Meseria de avocat imi place foarte mult, dar eu sunt o fata modesta si, am inteles ca iti trebuie foarte multe relatii si bani in aceasta meserie, insa ce alta meserie in care se castiga bine stiti?
P. S:Nu e vorba de cat de grea e, ma descurcwinking

5 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

Cati anisori ai tu? Asteapta ca pun pariu ca nici nu ai terminat generala.Ai sa vezi ca la liceu nu o sa mai fi asa de constincioasa si nu vei mai avea 10 pe linie. Daca iti place matematica, super! Ai ce alege.Dar totusi, de obicei informatica e legata de matematica.Eu zic ca mai ai timp sa te gandesti.

| anonim_4396 explică (pentru didi12):

Pai de fapt am 12 ani laughing sunt clasa a 6 a
Stiu ca nu voi mai avea 10 pe linie, dar eu tot la fel voi fi de constiincioasa, sunt sigur.
Si inca ceva, informatica nu pot sa spun chiar ca nu o sufar, doar ca nu ma omor dupa ea. Adica, la nivelul din clasa sunt bunicica, dar eu vreau sa tintesc cat mai sus, si cu a fi "bunicel" la informatica nu prea ai unde sa ajungi ...in fine

| Daviiiiiid a răspuns:

Poi nu neaparat, in meseria de avocat, nu trebuie sa ai pile sau sa dai bani, poate vrei sa spui ca tu vei primi mita de la oamenii care vin sa iti ceara ajutorul.Dar o meserie frumoasa mai e si cea de ghid turistic, daca spui ca iti place si biologia (cea din a 6-a sa stii plantele), geografia si limbile straine.Vei vizita multe tari.Alta ar mai fi de designer interior, iti place matematica deci stii face schite, tot ce iti lipseste este imaginatia...sa nu mai spunem de banii pe care ii primesti. Daca niciuna din "ofertele" pe care ti le-am propus nu te tenteaza, iti urez mult succes in meseria de avocat! Sa ne auzim bine peste cativa ani, cand tu vei fi plina de oameni care iti solicita ajutorul:*

| nousername2 a răspuns:

Zici ca iti place matematica, poti da la arhitectura daca stii mai bine geometrie (e o slujba frum, nici costisitoare si se castiga bine), dardaca stii mai multa algebra poti da la AS si te faci contabil

| Aiimee a răspuns:

Sunt sigura ca esti potrivita 100% pentru a deveni un medic de succes.:*