| AlinnCC a întrebat:

Hi guys! Am o mica dilema pe care vreau sa o va explic. Am terminat un liceu de profil economic; intensiv limba Germana. Iar alegerea facultatii este un chin, deoarece sunt pasionat de mai multe domenii. Ce ati alege in locul meu? Facultatea de Studii Europene cu predare in limba Germana din Cluj sau Facultatea de Administrarea Afacerilor cu predare in limba Germana din Bucuresti. Mentionez ca sunt Bucurestean., dar imi plac mai mult materiile care se fac la Studii Europene si Relatii Internationale happy. Am ambitia de a face o licenta doar in Germana, dar nu stiu cat de mult merita sa-mi las "casa de aici" pentru "caminul de acolo". Mentionez ca as putea urma fac. de studii europene si relatii internationale si in Bucuresti, dar doar cu predare in limba romana. Astept sfaturile dvs. Multumesc!

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu are rost sa te chinui sa te duci tocmai la Cluj pentru asta. Deja esti familiarizat cu germana, nu iti va fi deloc greu sa o folosesti in domeniul asta chiar daca nu se face la facultate, ai destul timp sa mai inveti si singur unele lucruri.
Si nici facultatea in Germania nu cred ca e o optiune prea buna. Diferente foarte mari nu sunt privind structura materiilor, iar acolo iti trebuie foarte multi bani si pentru facultate dar si ca sa te intretii. Poti sa iti aprofundezi studiile in strainatate daca vrei neaparat, poti face masterul sau mai sunt acele schimburi de experienta, daca esti student cu rezultate foarte bune ai multe avantaje.
Si in Romania se face carte, problema e ca studentii nu vor sa invete si asta am vazut cu ochii mei.