| cristianL15 a întrebat:

Idei pentru raspunsuri la interviul pentru postul de ingrijitoarea unei scoli gimnaziale?

15 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te stresa. happy
Răspunzi pe scurt la ce vei fi intrebat(ă), nu intra in detalii despre viața ta. Spui că ești harnic(ă). Și evidentiezi calitatile, care crezi că sunt in avantajul tău. Descrii pe scurt experienta profesionala, spui că îți place să vezi copiii in jurul tău, fiindcă ii iubesti (dacă îți cere să le spui motivul, pentru care ai optat pentru postul din scoala respectivă)
Te imbraci decent, nu te machia strident și du-te cu incredere in tine. Vei reuși.
Vei da și probă practică, ai grijă, am văzut și la noi in liceu, candidate pentru acest post. Success!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce are a face ingrijitoarea unei scoli cu copiii?

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ce intrebare! Să știi că nu e invizibilă in fața copiilor!
Dacă copilul isi varsă cutia cu lapte pe podea, nu vine femeia de serviciu cu mopul să facă curat?
Câteodată ea e cea care ajuta la distribuirea laptelui si cornului la clase. În pauze stă pe langa toaletele elevilor, pentru a nu fi distruse si verifica sa nu se fumeze etc

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu stiu de ce te bagi in seama, daca chiar nu ai habar si nu stii ce are "sula cu prefectura"
Vrei să îți zic ce are? Exact ceea ce ai și tu, cu școala gimnazială. Nicio legătură. Deci, nu te băga, dacă nu știi!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru floresdemayo):

Pai nu o am cu liceul, ca nu lucrez la licei si l-am terminat de ani buni. Dar lipsa ta de cultura si cunostinte te face sa expui problemele anapoda.
Eu am facut parte din comisii de promovare sau angajare de persoane pe posturi, ba chiar am organizat asemenea concursuri.
Asa ca stai in patratica ta, ca nu ai asemenea cunostinte.

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Desteptule, nu am nicio lipsă de cunoștinte. Tu esti cel care isi refulează frustrarile pe aici.
Lucrez intr-un liceu teoretic, sunt cadru didactic! Nu vorbesc să mă aflu in treabă, cum te afli tu, pe aici! Din "cultura" ce o afisezi, mi-e greu să cred că te-ai aflat vreodată in postura de a alege personalul auxiliar dintr-o institutie scolară.
Cred că ai făcut parte doar din "comisia de examinare", pentru alegerea unei bone, copiilor tăi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru floresdemayo):

Vai de noi cu asemenea cadre didactice. Am zis eu ca am ales personal auxiliar in vreo scoala? Cum poti fi cadru didactic daca logica ta nu se ridica nici pana la genunchiul broastei. Aaaa! scuza-ma! Am avut ocazia sa am in liceu si o profesoara de filozofie - cu facultatea terminata - de asemenea teapa, care si-a taiat venele in clasa pentru ca o parasise un elev cu care facuse sex in secret.
Nivelul de pregatire a profesorilor de astazi este data de numarul mare de cadre didactice care cad la examenele de titularizare si sunt suplinitori. Cum e turcu' si pistolul.
PS. "Desteptule, nu am nicio lipsă de cunoștinte."

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Esti total depășit de situatie!

"Nivelul de pregatire a profesorilor de astazi este data de numarul mare de cadre didactice care cad la examenele de titularizare si sunt suplinitori."

Conceptie eronată. Sunt ani in care NU SUNT scoase la concurs, posturi de titularizare, insa absolventii de studii superioare si profesorii netitulari au obligatia sa se prezinte la concurs, chiar si pentru un post de suplinitor.
Sunt profesori care obțin note de 9 si 10 la examen, dar tot suplinitori rămân, daca nu au fost scoase la concurs posturi de titulari.
Dar ce "logică" să aibă pentru unul ca tine, care nu ai nici în clin, nici în mânecă, nimic de-a face cu învățământul?!

Ar fi bine să dai mai multa dovadă de maturitate și să nu te comporti ca un golan de la grădi...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru floresdemayo):

Tu chiar esti cadru didactic? Sa-i spui lui taica-tu ca este golan, care nu te-a educat.
Tu nu iti dai seama ca nu ai logica in ceea ce scrii? Citeste si analizeaza ce ai scris: "Sunt ani in care nu sunt scoase la concurs posturi de titularizare, insa absolventii de studii superioare si profesorii netitulari au obligatia sa se prezinte la concurs, chiar si pentru un post de suplinitor." Daca asta are legatura cu logica frazala si eu sunt presedinte de tara.

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu te duce capul happy

Si, inca ceva, fiindca tot am omis...

Ziceai așa: "Eu am facut parte din comisii de promovare sau angajare de persoane pe posturi, ba chiar am organizat asemenea concursuri. "
Si apoi, te eschivezi "Am zis eu ca am ales personal auxiliar in vreo scoala?"

Păi, nu se vorbea AICI, in cadrul acestei postari, despre o persoana care doreste sa se angajeze intr-o scoala, ca ingrijitoare? Vorbeam de angajari in parlament?
Ce ne intereseaza pe noi, ce criterii de selectare ai avut tu, pentru alte posturi, in alte domenii?!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai fost tu cel care a folosit un limbaj trivial?
@ CodrutElian1990: "Ce are Sula cu prefectura?"

Am vorbit pe limba ta. Acum, e grea traducerea?
Altădată, nu te mai băga in discutii inutile, rezumă-te să răspunzi strict la întrebarea pusă de X sau Y.
Nu s-ar fi ajuns aici, dacă îți vedeai de ale tale! Fiecare pasăre pe limba ei piere.

Am răspuns aici, fiindcă individul m-a blocat!

| CodrutElian1990 a răspuns:

O sa te intrebe cateva probleme cum faci curatirea anumitor elemente ale scolii, ce substante folosesti (poate) si masuri de igiena, modul de depozitare a materialelor de curatenie. Principalul il reprezinta efectuarea practica a curateniei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Halal cadru didactic! Mai ales ca pe acest site intra si elevi, copii. Astea sunt calitatile unui dascal?

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Mai ales ca pe acest site intra si elevi, copii"
Tocmai! Te-am redirecționat ca să îți explice copiii. Ei știu mai bine.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce stiu elevii? Unde consideri tu, in satiriazismul tau, unde au barbatii mintea?