| PVAAVU a întrebat:

Îmi explică și mie cineva de ce sunt atât de puțini farmaciști care lucrează în laborator?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel putin in tara noastra (dar preponderent si in lumea "civilizata"), "farmacia" s-a transformat in business urias, ocupand unul din primii 5 locuri din clasamentul afacerilor mondiale.
Marile fabrici vind la preturi mult mai mari chiar si medicametele de baza, suprapretul (fata de micile aboratoare farmaciste) fiind cerut pentru ambalaj si numele de brand a producatorului.
Din acest motiv, farmacistii nici nu mai stiu, dar nici nu au interesul sa prepare medicamente (sunt "mancate" de fabricile mari, asemenea pravaliilor mici de aliimente de cartier si pietele agroalimentare).
"Banul este ochiul Dracului"

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu mai este nevoie ca farmacistii sa creeze si sa inventeze medicamnete noi, totul venind acum facut in industria farmaceutica, deoarece in zilele noastre este extrem de evoluata si precisa, asa ca farmacistii doar in cazuri extrem de rare mai "amesteca" ceva in laborator, dar de obicei doar vand si dau sfaturi medicale, celor care intra in farmacie.

Industria chimica farmaceutica este superevoluata si regulata in ziua de azi, de legi si restrictii, de teste facute pe oamnei, deci totul vine masurat si calculat la perfectie, asa ca, omul nu mai cumpara medicamente pregatite in farmacie, care pot avea gramaje cu diferente considerabile, mai ales cand este vorba de micrograme sau concentratii extrem de sigure si precise.

In ziua de azi este arhisuficient sa fie 1 singur farmatist intr-o farmacie, mai mult pentru sfaturi la vanzare ca sunt gramezi de asistenti de farmacie ( vanzatori), care cunosc medicatia si o pot elibera la fel cum face farmacistul.

| PVAAVU explică (pentru Violleta2022):

Mă refer la laboratorul de analize medico-farmaceutice (există rezidențiat pe specializarea asta). Circulă zvonuri printre farmaciști cum că preferă chimiști, biologi și biochimiști pentru că îi plătește mai ieftin. Tot conform zvonurilor, angajează medici doar ca șefi dar conform legii, oricare din ei poate fi șef.
https://lege5.ro/......cale-norma

| Violleta2022 a răspuns (pentru PVAAVU):

Pai in laboratoarele de analize medicale sunt specializati biologii, nu farmacistii, de aceea sunt preferati biologii si biochimistii.
Pai vorbesti de lucruri diferite, profesii diferite si locuri de munca diferite.
Un farmacist este de gasit intr-o farmacie sau intr-o fabrica de producere a medicamentelor.
Un biolog sau biochimist isi are locul intr-un laborator de analize medicale sau intr-un laborator de cercetare biologica.

| PVAAVU explică (pentru Violleta2022):

Spune-le asta lor. Ei cred că farmacistul e superior (bio)chimistului și biologului. Argumente: la facultatea de farmacie se fac mai mult laboratoare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PVAAVU):

Asta este doar perceptia ta eronata, fiindca toti fac cate o facultate, deci sunt egali din punct de vedere a studiilor, indiferent cate laboratoare fac.
Exceptie fac cei care au un in plus un Doctorat sau Masterat, dupa terminarea facultatii.

| PVAAVU explică (pentru Violleta2022):

Nu e percepția mea, e a lor. Fac și ei 5 ani de facultate și se cred superiori.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PVAAVU):

Eu pana la tine nu am auzit asa ceva la altii si cred ca am cel putin de 2 ori varsta ta.

| PVAAVU explică (pentru Violleta2022):

Eu am 25.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nimeni nu stă pe un salariu de rahat ce se dă in Romania, toti pleaca in strainatate unde au saraiul de minim 2000 de euro, asa ca o sa fie foarte putini medici farmacisti deoarece in Romania nu se plăteste munca, toate sau scumpit doar salariile si pensiile nu se indexeaza cu rata inflatiei.

| PVAAVU explică (pentru CristiDinBucuresti):

S-au*
Generalizezi în mod pripit, cum adică se plătesc prost? Ai statistici?

| ioana748 a răspuns:

Industria pharma a minimalizat aceasta perspectiva.

| Dragobeta a răspuns:

Pentru ca nu mai au voie sa faca preparate in laborator. Primim de la marile lanturi de fabrici de medicamente care... ma abtin.
Chiar daca ar vrea sa lucreze dupa reteta unui medic, nu au ingredientele pure.