| madalina_3721 a întrebat:

Imi poate spune si mie careva daca certificatul de competente lingvistice pe care il primesc la proba de la bacalaureat este valabil si pentru dosarul de admitere la Facultatea de Studii Europene - Universitatea Babes-Bolyai Cluj, ramura Relatii Internationale si Studii Europene linia romana?

4 răspunsuri:
| princess_9789 a răspuns:

Pai asa ar trebui. Din cate stiu eu, certificatele sunt recunoscute si in Europa, daca propriul tau liceu e acreditat pentru asa ceva.Interseaza te cel mai bine la secretariatul liceului tau

| face2face_5926 a răspuns:

Eu am o fosta colega de liceu care a urmat cursurile facultatii respective si mai stiu ca i-a trebuit un atestat de limba( ea si-a facut de franceza la centrul cultural francez ). Din cate stiu eu de atunci( asta se intampla acum vreo 8 ani), era obligatoriu un astfel de atestat in franceza. germana sau engleza.

| madalina_3721 explică:

M-am interesat si ei sustin ca este recunoscut pe plan national, dar nu stiu daca si la aceasta facultate... teoretic eu spun ca ar trebui, pentru ca am vazut ca examenul pe care il pot da la facultate pentru certificat este exact in acelasi mod ca si proba de la bacalaureat. deci nu vad de ce ar trebui sa mai dau odata o proba la fel, cand deja am un certificat, dar vreau sa aflu sigur. Cineva de la aceasta facultate?

| madalina_3721 explică:

Este obligatoriu si acum...doar ca anul acesta este al doilea an in care la proba orala la limba straina de la bac se dau certificate lingvistice...si vreau sa stiu daca este valabil si pentru dosar.