| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da cateva detalii despre Facultatea de Radiologie si Imagistica medicala? Ma intereseaza materiile care se studiaza, practica si cu ce difera fata de Facultatea de medicina.Multumesc!

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Dupa cum a zis si 23partyboy nu exista facultatea de radiologie.Radiologia este o ramura a medicinii, iar daca vrei sa urmezi o meserie in domeniu trebuie sa faci Facultatea de Medicina Generala, iar apoi alegi sa faci rezidentiatul in radiologie.
Materii care se studiaza:biochimie, biofizica, anatomie, embriologie, fiziologie, genetica, limbi straine, ed.fizica,microbiologie,parazitologie,faci stagii pentru fiecare specializare.

| 23partyboy a răspuns (pentru AdelinaC):

Aici sunt 2 variante in cadrul facultatii de medicina. exista specializare radiologie si imag medicala(cum is si asistentii medicali sua bfk), dureaza 3 ani si te faci radiolog(=asistent medical) sau faci medicina gen 6 ani, apoi rezi de 6 ani(cred) in imagistica si te faci doctor radiolog, este o mare diferenta intre acestea 2, amandoi is radiologi numai ca primul e simplu asistent iar al doilea doctor, tu ce practic vrei sa te faci?

| 23partyboy a răspuns:

Pot sa iti spun situatia cum e la mine in oras, facultatea e de medicina(dar cine stie poate bucurestiul are propria facultate de radiologie), radiologia este doar o specializare, dureaza 3 ani, e diploma de studii superioare si iesi cu calificarea de radiolog(un echivalent al asistentului medical), radiologul se ocupa de aparataj, pregateste pacientii pentru investigatii, efectuiaza investigatia(sa zicem radiografia raz x), insa nu le interpreteaza, aceasta este treaba doctorului, exista medici radiologi care interpreteaza radiografiile, sau numai medicii executa ecografiile, medicina e medicina dureaza 6 ani si de acolo ies medici

| XRayTech a răspuns:

Ba da exista facultatea de Radiologie si Imagistica, si este la Cluj... este profil pe 3+2 ani si se studiaza in anul 1 medicina generala, in urmatorii 2 ani, tehnici radiologice, pozitionari pacient si, anatomie radiologica, semiologie medicala, semiologie chirurgicala, tehnica radiologica dentara, Radiologie interventionala si multe altele. daca te pasioneaza partea de radiologie, poti sa dai concursul de admitere la Cluj UMF si vei iesi Tehnician Radiolog Licentiat. sper ca ti-am fost de ajutor. aaa... si uite un site care s-ar putea sa te ajute. http://cv.umfcluj.ro/ghidstudiu/ ai acolo in stanga jos. selectez anul si specializarea si vezi ce materii se fac! bun. ciaw