| Nevin2011 a întrebat:

Imi puteti detalia va rog ce inseamna sa fii informatician. Ce implica si ce activitati trebuie sa prestezi?

Răspuns Câştigător
| Des13 a răspuns:

* mai bine zis ce trebuie sa faci pana sa ajungi sa lucrezi undeva in domeniul informaticii (se exclude chestia numita operator pc).
** daca urmezi liceul de mate - info vei invata baza in programare (pascal sau c++... sau ce minune o mai fi bagat la licee), vei face tot felul de algoritmi pentru rezolvarea unor probleme (ex: suma a n numere, suma a n numere divizibile cu 3. etc) si daca esti pasionat poti ajunge mai departe. crezi mini jocuri text based, sau avansezi cu alte chestii - oricum ceea ce inveti acasa in plus conteaza, cum am zis la scoala vei invata chestii de baza.
*** ca activitati in special crearea de programe, jocuri sau alte chestii ce tin de web, sau alte platforme (aplicatii telefon, etc).

2 răspunsuri:
| virusxxx112 a răspuns:

Invata un limbaj de calculatoare (java, c++, etc...) e cam greu atunci devii un programator poti inventa programe folositoare poti deveni chiar celebru eu sunt cracker distrug pc-uri (calculatoare) tu poti deveni hacker pe partea buna el ajuta oamenii sasi repare calculatoarele sa devina bune. Sa fii informatician inseamna sa lucrezi in domeniul calculatoarelor.

| Dyptorden a răspuns:

Ontopic:
INFORMATICIANUL este acea persoana care are cunostinte aferente cel putin unui domeniu legat de INFORMATICA.Se poate face o paralela intre un informatician si un medic.Medici sunt toti care se ocupa de diagnoza si/sau tratamentul oamenilor, dar unii sunt medici de familie, altii chirurgi, altii neurologi etc.La fel informaticienii pot fi specializati in software (programator, tester, sysadmin) si hard (data recovery engineer, pot fi si sysadminii sau administratorii de retea)

Offtopic: (QUOTE virusxxx112)
1."limbaj de calculatoare"? Te referi probabil la LIMBAJ DE PROGRAMARE!
2."cracker = distrugi PC-uri"? tare as vrea sa imi demonstrezi cum poti sa indoi tabla unitatii mele, remote.
3."hackerii ajuta oamenii"?
Despre ce vorbesti?