| Love4Music a întrebat:

Subiectiv/ Obiectiv
Imi puteti detalia ce inseamna?
Am cauta in dex dar nu m-am prins.
Daca se poate cu cuvintele dumneavoastra + cateva exemple. Multumesc

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Uite:
http://scri.ro/subiectiv-sau-obiectiv-1558.html
Subiectiv-dupa cum spune, are un caracter personal, deci tot ce spui, critici, prezinti despre ceva/cineva
sunt practic parerile tale personale, fara a tine cont in totalitate de realitate. ex. Daca esti pus sa critici o persoana cu care esti prieten/a, esti subiectiv pentru ca nu tii cont de defectele ei. Daca esti pus sa critici masina pe care o ai, esti subiectiv pentru ca este a ta. (chiar daca aer defecte).
Obiectiv-Invers de a fi Subiectiv. Indiferent de legatura dintre tine si acel lucru sau persoana o ii arati atat defectele cat si calitatile.(tii cont de realitate), nu imbraci totul intr-o maniera personala.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cel mai corect răspuns este cel al lui horia2012.
Bravo! Sincere felicitări!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectiv: Care tine doar de parerea personala.
Obiectiv: Care constituie o realitate independenta de constiinta sau care este conform acestei realitati.

Intr-un text subiectiv apar apriecerile unui personaj, in textul obiectiv toate sunt informatii concrete.

De exemplu, descrierea unui prieten poate fi subiectiva in timp ce o descriere stiintifica a unei pisici este obiectiva (pentru ca informatile sunt adevarate, nu dupa parerea autorului).

Sper ca ai inteles happy

| Love4Music explică:

Va multumesc tuturor, toate raspunsurile mi-au fost de folos.

| Vampire150 a răspuns:

-descriere subiectiva: o descriere poetica, cu metafore si epitete (descriere dupa placul cuiva)
-descriere obiectiva: descriere stiintifica, cu date si informatii corecte si precise

Exemplu: muntele
-subiectiv: Muntele isi inalta creasta inzapezita inspre cer, despicand norii ca o sageata
-obiectiv: Muntele este o forma de relief foarte inalta formata din ciocnirea placilor tectonice.
Sper ca te-am ajutat! happy