| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Imi puteti spune care este diferenta dintr-un psiholog si un psihiatru? Daca as vrea sa devin unul dintre acestia ce ar trebui sa urmez, ma refer si ca profil de liceu si ca facultate.

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Da, la stiinte sociale. Faci cate un pic din fiecare, dar materii din astea mai speciale sunt logica in clasa a 9a, psihologie in clasa a 10a, filosofie in clasa a 11a si literatura universala intr-a 12a. Eu sunt in clasa a 9a la stiinte ale naturii si a-si vrea sa devin psiholog happy

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru a fi psiholog, trebuie să urmezi Facultatea de Psihologie; pentru a fi psihiatru trebuie să urmezi Facultatea de Medicină, specializarea psihiatrie.
Pa, pa.

| Konata a răspuns:

Buna, pai psihologul se ocupa cu probleme sau cu nelamuririle cuiva, de exemplu daca un copil este prea timid se poate duce la psiholog ca sa-l ajute sa depaseasca momentul sau daca un on\copil este luat in ras de cineva iar acesta se supara mereu si intra in criza sa poate duce tot la psiholog. Cei care se duc la psiholog au probleme care se pot rezolva mai usor.
Psihiatrul este acea persoana care se oupa probleme grave, mintale. Sunt oamenii care, din nastere sunt bolnavi mintal, iar psihiatrul ii ajuta sa-si tina emotiile si reactiile sub control. ( ex: eschizofrenia, nebunia, cretinismul..etc.)
Eu a-si vrea sa fiu psiholog deoarece imi place enorm sa ajut oameni, daca a-si fi psohiatru cred ca mi-ar fi prea greu. happy
Succes!

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru Konata):

Si deci, pana la urma facultatea la care as vrea sa dau nu se leaga de profilul de liceu, nu?

| Konata a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Pai depinde de facultate. Dar poti sa dai oriunde dar daca tu faci 4 ani de filologie si facultate de ..geografie laughing nu poti intelege mai nimic daca nu ai bazele. happy

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru Konata):

A nu ca nu-mi place geografia laughing. Exista si profil de psihologie?

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru Konata):

Am auzit de la unii ca logica si filosofia sunt extrem de dificile.Chiar asa e?

| Konata a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Pai da, logica e cam dificila dar este foarte frumoasa, insa nimic nu este usor in viata decat sa mananci seminte big grin. Filosofia nu stiu ca nu am ajuns in clasa a 11-a dar am inteles ca eu cam grea si aia sad

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru Konata):

Ai outea te rog sa-mi dai si mie un exemplu, nu stiu, de logica daca pot sa zic asa? big grin

| Konata a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Da, la stiinte sociale. Faci cate un pic din fiecare, dar materii din astea mai speciale sunt logica in clasa a 9a, psihologie in clasa a 10a, filosofie in clasa a 11a si literatura universala intr-a 12a. Eu sunt in clasa a 9a la stiinte ale naturii si a-si vrea sa devin psiholog happy

| mixxjim a răspuns:

Dupa cum ti-a spus si Legiuitoarea, psihologul face facultatea de psihologie, caz in care liceu ar fi mai potrivit unul de stiinte sociale. Psihiatria este specialitate de medicina, deci dupa ce faci facultatea de medicina generala, de 6 ani, dai examen pe specializare si daca iei examenul mai faci cativa ani pe psihiatrie, iar pentru asta ti-ar fi mai potrivit un liceu de stiinte ale naturii.

| GOLD99 a răspuns:

Asa cum spune si Giulika psihologul este o persoana care ajuta oamenii sa depaseasca depresii, stres sau alte probeleme de acest gen. Psihiatrul se ocupa cu reabilitarea oamenilor cu probleme mintale cu cazuri de nebunie. Dar sa stii ca psihiatru exista cazuri de nebunie mintala la oamenii ca ajungi uneori sa fii convins de ei si intr-un final ajungi si tu nebun. Eu sa stii in locul tau nu m-as face deoarece nu vreau sa ajung la vreo boala mintala sau ceva de acest gen.