| crazycolor a întrebat:

Imi puteti spune ce facultate ar trebui sa urmez daca vreau sa devin invatator, cati ani dureaza si care ar fi salariul pentru inceput? Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ai nevoie de liceul pedagogic, apoi o facultate la alegere (multi faci psihologie sau ceva litere). salariul daca esti la stat e minimul pe economie adica v reo 800 ron

| crazycolor explică (pentru suntserios):

Dar eu nu am urmat liceul-profil pedagogic. e obligatoriu?

| ElenaSA a răspuns:

Ai face bine sa mergi la Facultatea de Psihologie, Pedagogie, la Programul de de studii Pedagogia Invatamantului Prescolar si Primar. Daca urmezi liceul-va trebui sa ma faci si alte studii dupa, caci acum cerintele sunt de a avea studii superioare.http://fpse.unibuc.ro/admitere/studii-de-licenta
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepi cu liceul-profil pedagogic-specializarea/invatatori!
Apoi, urmezi ce facultate vrei, ce iti place, unde ai aptitudini!
Cu ani in urma, pentru a fi invatator era suficient sa absolvi liceul pedagogic-profil/invatatori, acum insa, majoritatea absolventilor de liceu pedagogic urmeaza cel putin o facultate+masterat (fiecare ce prefera, ce considera necesar, majoritatea aleg filologie, sau limbi straine, dar aleg si muzica, repet-fiecare dupa aptitudini si preferinte) multi profesand chiar dupa liceu, care este necesar pentru specializarea (invatator), dar care, fara facultate, nu mai este suficient! Funda?