| Denis41 a întrebat:

Imi puteti spune cum as putea sa ies profesor de engleza? Ma pasioneaza foarte mult acest lucru, dar nu stiu cum procedez. Am inteles ca am nevoie de acel 'modul pedagogic' si apoi ce?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Urmezi o facultate de profil. Fie te inscrii la Facultatea de Litere (specializarea romana-engleza, engleza-romana, engleza-franceza, engleza-germana etc), fie la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine.
Trebuie să ai modulul psihopedagogic finalizat, examenul de licență și te poți inscrie la examenul de titularizare, care are loc in iulie, pentru ocuparea unui post la catedră. Și apoi, in ordinea mediilor, si in functie de locuri, vei fi repartizat. happy

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de filologie - limba engleza + modulul pedagogic.

| Adry05 a răspuns:

Faci facultatea de litere, preferabil profilul cu literatură și în paralel te înscrii tot la facultate la modulul psihopedagogic pentru care o să ai cursuri și seminare în plus față de cele ale facultății + practică.
trebuie să termini primul nivel (adică în timpul licenței) ca să predai la generală și nu știu dacă intră și liceul, teoretic îți trebuie master pentru liceu. și doctorat atât în studiile tale cât și în acest modul să predai în facultăți

| WhiteLife a răspuns:

Cum s-a spus mai sus, dar poti opta sa faci si masterul dupa facultate. Modulul pedagogic e optional. Daca nu il faci in timpul facultatii, poti face dupa master.