| Reddfox a întrebat:

Imi puteti spune despre judecatori?
-Salariul?
-Timpul liber?
-Programul in general?
-Ce poate face el ca judecator?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Judecatorul este si ar trebui si la noi sa fie un magistrat. La noi sunt si procurorii magistrati desi acestia sunt avocatii statului. Nu este corect dar asta e. Procurorii, intr-o tara de drept, sunt egalii avocatilor. La noi e tara procurorilor. Bun! Acuma, salariul, nimeni nu-l stie ca este confidential dar daca sunt judecatori care au pensie 30.000 lei inseamna ca au avut si salarii pe masura pentru ca pensia poate fi cam 80-85% din salariu. Programul? Depinde cate procese are. Ideea este ca dupa ce sta 6-7 ore in sala de judecata mai are si de citit dosarele noi, de citit actele noi in dosarele vechi si de raspuns la diferite acte si cereri. Daca are 2-3 zile de sedinta pe saptamana si plus celelate activitati el va 8-10 ore pe zi prin sediul instantei (Judecatorie, tribunal, curte de apel).
ECe poate face? O gramada de lucruri bune dar si rele. Nu se poate explica aici fiind prea mult de spus.
Citeste pe aici: https://www.juridice.ro/236221/judecator-o-profesie-de-invidiat.html
https://www.juridice.ro/32522/judecatorul-ideal.html
Si mai cauta pe net.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Judecatorul nu e ceea ce pare. El nu judeca. El doar aplica legea pe niste oameni care trebuiesc executati pentru faptele lor contra legii. Trebuie sa cunoasca foarte bine legislatia, detaliu cu detaliu.
Judecatorul este un magistrat, de multe ori considerat superior procurorului pentru ca acesta ea ultima decizie si nu are pe cineva care sa il coordoneze. E doar o impresie. Salariul e unul foarte bun. se incepe de la 6.000 ron si se ajunge pana la 12.000 ron la batranete, totul pe luna.

| Cossta a răspuns:

- ∞ money money money ∞
- 24/24
- cu mafiotii
- el, poate luat mita.