| Totulsprebine a întrebat:

Imi spune ti si mie daca va rog : o profesoara de romana care este si diriginte la gimnaziu ce salariu are? Dar cum poti sa ajungi diriginte? Multumesc anticipat si funda celui care incearca sa ma lamureasca.

Răspuns Câştigător
| unknownn a răspuns:

Putin de tot, cel mult 1500 de lei. Oricum dupa parerea mea nici nu merita mai mult, e o meserie de lenesi, daca vrei iti explic de ce.
Un elev de clasa a 6a munceste mai mult decat orice profesor de la el de la clasa. Un profesor se duce 5 ore pe zi sa predea la niste draci acelasi lucru pe care l-a predat si acu 2 ani si pe care o sa-l predea si la anul. Are un manual obosit din care trebuie sa turuie chestii si sa interactioneze cu niste prostovani care abia au invatat sa se stearga la cur. Un manual cu chestii simple si banale. Ca sa fii profesor trebuie sa fii cu 10% mai destept decat elevul caruia ii predai. Mare *****! Elevul invata lucruri noi, elevul are teme. Tu stai si vorbesti cu el si il judeci. Nu produci nimic. Judeci munca altcuiva. E usor. Un sofer de autobuz trebuie sa suporte traficul de ***** 8 ore pe zi. Un conductor de metrou sta si se uita in tunel 8 ore pe zi. Tu stii cat munceste un zugrav? Aia merita bani multi, nu un profesor care preda o lecţie DUPA PLAN şi apoi ii asculta pe altii sa vada cat au invatat din ea. Vrea cineva sa spuna ca un profesor de sport, care sta si se uită 5 ore pe zi la draci cum fac ture de teren si joaca fotbal merita mai mult de 7-8 milioane pe luna? E mult, ba, baiatule! La munca, nu la intins mana.
M-am saturat de mitul asta cum ca dascalii sunt niste ingeri pe pamant care impart intelepciune celor mici. Sunt niste cretini. Nu ma refer la profesorii de facultate. Aia-s baieti destepti. Dar sa luam profesorii de liceu. Stiti cum ajungi profesor de ceva? Trebuie sa fii in aia 10 cei mai prosti din an la ce facultate ai dat. Esti prea prost sa fii informatician? Te faci profesor de informatica. Eşti prea prost sa fii meteorolog? Te faci profesor de geografie. Eşti un sportiv prost? Profesor de sport scrie pe tine. De fapt, nici nu trebuie sa va zic ca profesorii sunt cretini. Ati trecut toţi prin scoala. Puteţi numi 5 profesori care chiar erau niste oameni destepti, v-au invatat ceva nou si util si isi faceau meseria cum trebuie? Eu nu pot. De fapt au fost vreo 3. Hai 4.
Daca vrei sa supravietuiesti cu meseria asta, trebuie ori sa ai activitati si in alte domenii din care scoti bani ori scoti bani din pregatire.
Enfin, scuze daca te-am plictisit!
Succes!

| pwp a răspuns (pentru unknownn):

Inteligent raspuns!

| unknownn a răspuns (pentru pwp):

Da-mi un pup blushing

| anonim8 a răspuns (pentru unknownn):

In cazul asta te rog sa ma ierti :p. Poate ca vorbesti din experienta.Eu nu sunt profesoara.Am doar 14 ani. laughingIn unele chestii poate ai dreptate, dar unele m-au deranjat si am incercat doar sa-mi exprim parerea(ca de exemplu ''un profesor de romana nu merita nici 15 milioane'') straight face. Poate ca trebuia sa ma adresez cu ''dumneavoastra''? straight face

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru anonim8):

Pai chiar nu merita 1500 mamalor de paraziti, la chilotina cu ei

7 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Buna.Urmezi cursurile Universitatii din Bucuresti,la terminarea facultatii astepti sa se scoata locuri la concurs pentri posturi de profesor, sustii examen de titularizare, in functie de medie ocupi post intr-un liceu mai bun sau mai putin bun. Diriginte poate deveni orice profesor din scoala respectiva, daca mai sunt clase care nu au inca diriginte-de obicei se preia clasa la inceput de ciclu gimnazial sau liceal. Dirigentia este platita, dar nu fabulos pentru cata bataie de cap implica. Sper ca ti-am fost de folos.Bafta!happy

| anonim8 a răspuns:

Nici pe de parte inteligent! M-am saturat de pareri de acest gen,care analizeaza problema numai dintr-un punct de vedere.V-ati gandit vreodata cata munca e in spatele unui profesor,pana a ajuns profesor? Adica vii tu si spui ca un sofer de autobuz valoreaza mai mult decat un profesor.E absurd! Tu nu te gandesti ca soferul ala putea si el foarte frumos sa se faca profesor,''ca sa munceasca mai putin'',dar oare de ce nu s-a facut? Pai daca e asa de usor fratilor,de ce nu se fac toti profesori?
''unknownn'' vreau sa-ti pun o intrebare: cine te invata sa scrii,sa citesti,si asa mai departe,soferul de autobuz? NU prea cred.Ce ai spus tu acolo e inacceptabil.Tu nu te gandesti ca dupa ce un profesor a ajuns acasa, are de facut si de corectat lucrari pana inebuneste, mai ales cand vede ca unul ca tine nu-i respecta munca deloc si ca si-a batut capul cu tine in zadar. Te rog sa nu te superi pe mine, dar chiar nu sunt de acord cu tine! Poate din cauza faptului ca vreau sa urmez aceasta meserie, in ciuda salarului nefavorabil.O voi face din placere si din dorinta de a ajuta!

| unknownn a răspuns (pentru anonim8):

Ţi-am explicat cum stă treaba, eu la proşti nu explic de două ori.
Nu se fac toţi profesori pentru că este o meserie de tot rahatul si nimeni nu ar vrea să meargă in fiecare zi la serviciu cu silă. Pe mine m-a învăţat să scriu ÎNVĂŢĂTORUL, nu profesorul.
Eram sigur că cineva o să zică: *Dar tu nu ştii cum e să fii profesor*
BA DA! Ştiu! Am avut ocazia să predau psihologie la clasa a 10-a. Altfel nu-mi permiteam să-mi dau cu părerea. Ai vrut să te faci profesor, suporţi consecinţele. Ştiai de la început in ce te bagi.