| arenavietii a întrebat:

In aceasta perioada de recesiune, mai putem vorbi de "jobul ideal" sau acceptam "aproape orice"?

Răspuns Câştigător
| vreaumobila a răspuns:

Consider ca aceasta perioada este una a compromisurilor.
In ziua de astazi nu iti mai poti cauta un job doar gandindu-te la bani si program, recomand ca inainte de un interviu sau de a aplica la un job sa verifici pe siteul mfinante.ro daca firma are datorii, sa vezi care este concurenta si implicit pozitia lor in piata pentru a sti ca peste 3-5 luni tot acolo vei lucra, ca iti vei lua banii la timp, pe de alta parte accepti o suma mai mica in cartea de munca, lasi din pretentile financiare dar te asiguri ca pe masura ce va fi posibil salariu va creste in conformitate cu aportul adus firmei. Iar pentru a te asigura de asta gaseste modalitati de a-i face dependenti de tine, identifica know-how-urile care se aplica in demeniul care ti l-ai ales si bazeazate pe ele pentur a face lucruri deosebite, daca esti nevoit sa explici din micile tale secrete asigura-te ca omiti puncte cheie din ceea ce sti si pe cat de detailata pare explicatia pe atat de generala va fi.
In rest pot spune sa ai rabdare, sa nu te descurajezi sa cauti si sa aplici la joburi chiar daca esti convins ca nu vei reusi, trebuie sa fi sigur pe tine si hotarat!
Bafta!

15 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Nici acel "aproape orice" nu se mai gaseste. Depinde unde cauti. Trist dar adevarat.

| Razvan a răspuns:

Depinde.Trebuie sa urmaresti atent piata sa vezi ce pronosticuri se mai fac la televizor, sa cauti un job pentru pregatirea ta...desi sunt greu de gasitwinking

| MisterKat a răspuns:

Daca esti nevoit sa iti iei un job, accepti "aproape orice". Nu cred ca acum mai poate fi vorba de "jobul ideal", acela care te punea la birou, care iti dadea un salariu decent si care iti dadea o multime de beneficii. Azi multi oameni sunt dispusi sa lucreze in mai multe domenii decat de obicei. Intr-un fel e buna si criza asta, inainte toti snobii voiau sa devina sefi, manageri, sa fie cat mai sus in pozitie sociala, acum lucrurile se schimba. Si asta e bine, criza le da peste nas tuturor taranilor parveniti, la fel si "mariilor" patroni care isi exploatau angajatii si ii tratau ca pe niste gunoaie. Acum se va cerne piata, vor ramane doar cei puternici si cei destepti pe piata afacerilor.

O zi buna! Si sa traiti bine (cum zicea Base')!

| maria a răspuns:

Depinde de ce ai nevoie, de un job de pe urma caruia sa iti castigi existenta onest, fara sa fie "pasiunea vietii " tale sau de un job care sa te motiveze profesional, financiar, sa fie provocator si atractiv etc si astfel sa-l consideri "jobul ideal". In aceste conditii economice si cu guvernul actual, cand sunt aproape 800. 000 someri la nivel national, multi dintre noi suntem in situatia de a accepta sarcini in plus la job sau sa facem multe alte activitati fara sa fie platite ( desi legea prevede plata lor) doar pentru a ne pastra jobul. Putem accepta "aproape orice", fara sa renuntam insa la moralitate si la principiile noastre.

| antonia09 a răspuns:

In acesta perioada de recesiune economica, oricat de mult am cauta "jobul ideal" angajatorul nu prea mai are posibilitate sa il plateasca asa cum merita pe angajatul sau. Foarte multi angajatori in acest moment pentru a putea supravietui acestor timpuri grele ori reduc linia de salarizare ori sunt constransi a reduce numarul de personal.
Eu momentan nu pot sa spun ca as accepta orice. Sunt fericita ca am un loc de munca care ma satisface din punct de vedere material cat si profesional. Momentan sunt in concediu de maternitate dar ma gandesc ce o sa fac dupa ce copilul va implini varsta de 2 ani.

| mircea a răspuns:

Chestia asta cu jobu ideal este o GOGOASA dospita si umflata pentru cine crede si nu cerceteaza. Si asta pentru ca daca ai fi seful tau propriu ar mai cum ar mai fi. Dar 95 % din "aspiranti" ajung sa lucreze la "SEF", care sef, nu face decat sa-ti dea tie de facut ceea ce el nu este dispus/competent sa faca. Acum pe timp de criza GOGOASA este si mai stravezie, asa ca acceptam.

| JeSa a răspuns:

"Jobul ideal" depinde(nu mereu se intampla sa ne incante), dar de acceptat "aproape orice"- inteleg prin chestia asta, ca se datoreaza ivirii de responsabilitati vizavi de existenta noastra, care te fac nevoit sa te intretii, sa-ti castigi existenta, si cred ...inaintand de "jos" si pe urma in timp, cu speranta sa ajungi si "sus"; asadar : gasirea unui alt post de munca si bine platit; mai stiu ca, un aspect e valabil pentru oricare dintre noi, si anume ca,"Nu, e un lucru rusinos sa muncesti!, ci rusinos este, cand nu ai/este,,, ori cand dai in cap, furi si asa mai departe..."

| JeSa a răspuns:

"anonim: - Jesika, este rusinos cind nu ai? "
Se pare ca nu am fost inteleasahappy...asa este! scuze., am spus cu sensul,"ca este rusinos sa nu faci nimic"...si nu cu/in sensul pe care tu l-ai perceput; banuiesc,"de a nu a avea", e cu totul altcevahappy,,,,

lolita
| lolita a răspuns:

Depinde cat de disperat esti sa-ti gasesti un job. Daca ai foarte mare nevoie de bani accepti orice de moment si cand iti revii putin d. p. d. v finanaciar iti cauti jobul perfect sau daca nu ai mari probleme cu banii cauti mult si bine jobul perfect poate, poate apare ceva.

| onisorhoha a răspuns:

Pe bani buni fa orce!

| fly a răspuns:

Cred ca adaptarea este cheia! Si bineinteles trebuie urmarit si studiat bine momentul cand "jobul ideal"poate deveni realitate.intre timp...toate velele sus!

| onikangel a răspuns:

Cum gasesti...depinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci eu as alege jobul ideal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jesika, este rusinos cind nu ai? asa ceva nu cred in ruptul capului, este mai bine cind nu ai, atunci cind nu ai iti dai seama ca trebuie sa pui osu la munca, nu cred ca poti sa faci anumite compromisuri pentru a primii jobul ideal, unii da altii nu, jobul ideal il obtii oricind daca ai experienta necesara acelui job

| arenavietii explică:

Criza vine si trece...numai cei puternici si cei care vor avea puterea de adaptare din mers la cerintele economiei noastre si implicit mondiale vor ramane pe piata fortei de munca! Mai multe sfaturi, idei, modalitati de lupta cu criza, dezvoltare personala, succesul pe toate planurile vietii si multe alte lucruri interesante le gasiti pe: http://arenavietii.blogspot.com
Mult succes!