| anonim5491 a întrebat:

In ce consta meseria de medic oncolog?

10 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Pe scurt: Te ocupi de cei bolnavi de cancer. Diagnoza + tratament.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei182 a răspuns:

Tratarea bolnavilor de boli incurabile (cancer, metastaza). O meserie unde iti trebuie sange rece inima zdravana, omul moare langa tine de multe ori.

| anonim5491 explică (pentru andrei182):

Stiu...dar nu inteleg ce trebuie sa faci adica tratament si ....inca ceva probabil adica nu stiu daca medicii de cancer opereaza

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim5491):

Doar chirurgii operează, nicidecum medicii oncologi. Ei oferă doar tratament medicamentos, chimioterapie, pentru prelungirea duratei de viață a omului.

| floresdemayo a răspuns (pentru andrei182):

Te inseli, multi aleg sa părăseasca spitalul, in acea ultima fază.

| Nojimura_Yuki_Rima_1998 a răspuns:

Bolnavii de cancer