| anonim_4396 a întrebat:

In curand voi pleca in Anglia, iar ca urmare m-am gandit sa aplic pentru inrolarea in armata britanica, m-am mai documentat in acest sens, dar nu am reusit sa gasesc aceasta informatie. Pot lua parte in armata dar in acelasi timp sa obtin si cetatenia britanica? Si daca da, pot chiar si dupa 2-3 luni?

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

laughing Stii ca iti trebuie cetatenie britanica, nu? laughing
Romania NU face parte din tarile agreate in asa fel incat ROMANII sa POATA MACAR SA aplicewinking conform noii legiwinking
''sa obtin si cetatenia britanica? si daca da. pot chiar si dupa 2-3 luni?''
LOL

| pHantom1976 a răspuns (pentru alina2k18):

Salutare alina2k18, se pare ca nu ai inteles corect intrebarea chiar daca se observa clar ca incerci sa ma iei la misto. Romania face parte din spatiul economic european, fiind obligata sa ramana in acest acord chiar si dupa BREXIT iar din cerintele necesare asta este posibil. Iar daca nu ai inteles intrebarea referitoare la obtinerea cetatenii in decursul programului de inrolare, iti spun ca unele tari probabil doar cele din Commonwealth pot detine acest tip de obtinere a cetateniei fara a mai fi stat o perioada de cinci ani in UK, iar in final nu cred ca o persoana ca tine ar trebui sa i se acorde dreptul la un raspuns din moment ce tu nici macar nu te-ai documentat in acest sens "conform noii legi" ))) of vai. trebuie sa dau eu raspunsuri la intrebarile mele, ce oameni intelectuali.

| pHantom1976 a răspuns (pentru alina2k18):

Nu as vrea sa te insult sau ceva, dar te rog )))) nu mai fa lucruri din astea ))

| alina2k18 a răspuns (pentru pHantom1976):

Asa e boss, e puzderie de romani in armata britanica laughing
Ai dreptatewinking
PS: '' iar in final nu cred ca o persoana ca tine ar trebui sa i se acorde ''
Unei persoanewinking
Hai sa invatam romana inainte sa facem parte din armata britanicawinking

| pHantom1976 a răspuns (pentru alina2k18):

Okei, m-ai prins cu o greseala gramaticala, sincere felicitari, acum ce zici ma inveti tu lb. romana? Cine stie poate ma inveti si legislatie cu tine sigur ajung departe.

| Eireann a răspuns:

Deocamdata sunt locuri limitate in armata Britain a pentru cetateni din tarile ce fac parte din Commonwealth. Se discuta posibilitatea de a accepta persoane de alte nationalitati pentru ca au scazut numarul de cetateni britanici intersat sa se inroleze dar deocamdata nu este nimic finalizat. Brexit o sa influenteze si procesul acesta si criteriile pentru obtinera cetateniei.