| MGabrielaM58 a întrebat:

Am si eu o intrebare:

Deci, de ceva timp (Aproximativ 5 luni) tot gasesc un lichid transparent,fara miros si lipicios! Vreau sa mentionez ca inca nu mi-a venit prima menstruatie. Stiu despre ea si m-am documentat. M-am gandit ca poate fi secretia vaginala,dar acest lichid il gasesc aproape in fiecare zi! E deja deranjant si ciudat. M-am mai gandit ca poate am o usoara vaginita, dar nu stiu nimic despre ea.
Deci ce se intampla? Ce este vaginita? E ceva periculos? Sau am doar secretia vaginala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scurgerea vaginală alb-gălbuie despre care spui ( "lichid transparent, fara miros si lipicios" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| MGabrielaM58 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult! Chiar m-a ajutat raspunsul tau!

| bursuc001 a răspuns (pentru MGabrielaM58):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

3 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Nasti, esti insarcinata! Vai de capul vostru. Ce-o fi in capul vostru fratee? Categoria asta cu intrebari despre sanatate ar trebui scoasa definitiv. Cum putem sa ghicim noi din fata calculatorului ce aveti voi? Imi curge un lichid alb, mi-a crapat buza, mi-a aparut o buba la dos si uite asa. Duceti-va la specialist si nu mai tratati cu superficialitate si dupa capul vostru asemenea probleme. Doctorii au invata atata timp carte sa stie sa va dea voua un raspuns.