| StrongHeart a întrebat:

In general,oamenii isi aleg o meserie si o practica toata viata? Adica stiu ca sunt oameni care aleg sa isi schimbe directia profesionala dar cati sunt aia? Marea majoritate se fixeaza pe o meserie anume, avem ceva statistici?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, iti alegi o meserie care sa iti placa. Spunea cineva ca, atunci cand faci ceva ce-ti place, nu vei munci nicio singura zi in viata ta.
Din pacate, unii oameni sunt siliti de imprejurari sa-si schimbe meseria. Si nu intotdeauna cu una care sa le placa.
Sunt meserii care iti pot placea, dar care nu-ti asigura nici macar supravietuirea, ca sa nu mai vorbim de viata. Si, atunci, incerci o meserie mai "banoasa".
Nu cred ca-si schimba nimeni meseria cu placere.
Dar, din pacate, hedonismul nu tine de foame.

| Ineys a răspuns:

Oamenii schimba meserii care nu sunt greu de practicat.
N-o sa vezi un chirurg pe creier ca devine astrofizician pentru ca omul ala si-a petrecut o buna parte din viata sa devina doctor si nu o sa-si piarda inca o buna parte din viata sa mai faca alte facultati si sa invete un domeniu complet diferit.

Ca de la casier la Profi te faci sofer care livreaza pizza e altceva. Astea se schimba ca sosetele.

| StrongHeart explică (pentru Ineys):

Corect,cred ca conteaza si cat de sus tintesti, pentru doctor chirurg sau astrofizician, te pregatesti toata viata pentru ele si intotdeauna mai ai ceva de invatat, adica nu e ca si cum atingi un punct in care spui, gata stiu totul despre medicina sau alt domeniu complex.

| Eireann a răspuns:

Multi oameni aleg un domeniu care le place dar dupa ajung sa descopera ca meseria nu e ce isi dormeau sau imaginau ei. Piata muncii e destul de volatila asa ca multi tin cu dintii de un job care nu le place dar au de platit rate la casa, la masina si de intretinut copii. Nu stii ce iti rezerva viata. Am ajuns sa lucrez in cercetare dupa ani de spital, unii zic ca nu e o schimbare ca tot in domeniul medical fac cercetarea, nu m-am apucat de arheologie, dar e cu totul altceva.

| FreddieM a răspuns:

De regula, faci o meserie pentru care ai competente si aptitudini sa o faci.
Insa exista multe profesii care nu necesita abilitati speciale, intri imediat in ritm, doar de dragul de a castiga bani usor, fara sa te implici prea mult.
Cei care isi schimba directia profesionala, aleg tot ceva ce ar fi in zona lor de abilitati, cu siguranta.
Mai sunt si puturosii care fug de munca ca dracul de tamaie si sub pretextul ca n-au noroc si ca lucrul care-l au nu-i de nasul lor, cauta sa-l schimbe in permanenta. De fapt cam toti care cauta sa schime lucrul, fac parte din categoria asta.
Pace

| Zorn a răspuns:

Văzusem ceva statistici, dar nu mai stiu cand si unde, cred ca într-o ora de sociologie, ca tinerii sunt mai flexibili din punctul asta de vedere, in timp ce majoritatea oamenilor de peste 40 de ani prefera stabilitatea, un loc de munca fix. Asta tine de mentalitatea si mediul in care s-au dezvoltat, dar, bineinteles, nu e valabil pentru toata lumea. In unele cazuri intervine ideea: "Fac asta de 12 ani, ce rost ar mai avea sa schimb?". Unora le e frica de schimbare, cred ca nu se vor mai putea acomoda, in timp ce altii sunt multumiti cu locul de munca pe care l-au gasit si nu ar avea de ce sa il schimbe.

| StrongHeart explică (pentru Zorn):

Are sens, cand esti tanar vrei sa experimentezi si sa iti asumi riscuri.