| RandomJ a întrebat:

În legătură cu Facultatea de Limbi Străine, secția Limba Rromani, ce posibilități de angajare îmi vor apărea după absolvire? La mine în familie se vorbește, dar nu atât de des, și mi-aș dori să creez un program de studiere a limbii rromani generalizată pentru toți rromi și să-mi construiesc propriul site. Altă întrebare ar fi dacă aș avea posibilitatea să devin profesor universitar, ținând cont numărul redus de cadre didactice care predau limba, dar și a numărului redus de manuale școlare?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Profesor universitar poti ajunge dupa ce ai terminat o facultate cu note foarte-foarte mari, si ai terminat si un Masterat in domeniul respectiv, avdn cel putin 5-6 ani de experienta in domeniul respectiv, ca sa poti intra la concurs de ocupare a unui post universitar.
Limbile rrome nu sunt studiate in tara, decat intr-o masura foarte rastransa si sanse sa gasesti loc de munca cu ele, sunt minime spre deloc. Traiesti totusi in Romania, unde limba nationala este limba romana!

| Brizbriz a răspuns:

Esti foarte ccccool cand iti raspunzi singur, mai ales ca nu iti dai seama
"ținând cont numărul redus de cadre didactice care predau limba, dar și a numărului redus de manuale școlare"
inseamna EVIDENT ca pe NIMENI nu intereseaza limba aia si "posibilitatile" de angajare sunt FOARTE REDUSE

| soraspliff a răspuns:

E important sa studiezi ceea ce iti place. Aproape nicio facultate nu iti poate garanta o cariera de succes in domeniu, asta depinde de tine, ambitia si norocul tau in viata. Eu cred ca limba rromani va deveni din ce in ce mai apreciata in urmatorii ani, fiindca in sfarsit a inceput si la noi un proces de retrocedare, macar simbolica, a drepturilor rromilor. Cum ai spus si tu, ai putea ocupa un post de profesor universitar, find atat de putini concurenti in acest domeniu. Succes!