| xeesoxqq5281 a întrebat:

În planuri pe viitor visez să devin un polițist criminalist, dar nu prea știu despre această meserie, puteți să-mi spuneți detaliat despre această meserie ce obiecte trebuie să învăț, câți ani înveți, și unde înveți, la colegiu/liceu.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" visez să devin un polițist criminalist... unde înveți, la colegiu/liceu"

nu contează liceul, tu doar să iei bac-ul.
Ai vrea (tu) la academie?

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Daca doresti sa devii criminalist trebuie sa incepi prin a investiga singur despre ce implica aceasta activitate.
Tu vei fi cel care descoperă si ofera informații nu cel care le primește mura, in gura.
Mult succes,

| Dragobeta a răspuns:

Un criminalist analizeaza toate aspectele unei infractiuni. Asa ca trebuie sa stapanesti fiecare domeniu. El nu este un politist de la rutiera care masoara locul accidentului si asculta martorii. Criminalistul trebuie sa prinda infractorul dupa dovezi si sa-l prinda cu minciuna. Tot in urma dovezilor. Cu analize fizice, chimice, logica, etc. Stiu criminalist care a umblat prin pivnitele ude dupa divezi. Nu e ca in filme.
Nu iti este suficient doar liceul, cum zice mai sus. Itit trebuie si o facultate.
Am cunostinta care e inginer si a intrat din sursa externa. A trebuit sa faca si dreptul pentru a ramane in criminalistica.
Succes!