| ShowTim3 a întrebat:

Salut, ma gandesc la cariera de criminalist, dar nu stiu exact in ce consta si ce studii trebuie sa am pentru asa ceva. Ce studii (daca puteti sa imi ziceti si cati ani imi ia fiecare ) imi trebuie ca sa devin, criminalist, psiholog criminalist, procuror criminalist, agent criminalist si ce tipuri mai sunt.
Daca puteti sa imi spuneti si salariul are fiecare si cu ce se ocupa fiecare mai exact. Si daca pot sa profesez in strainatate cu faculatea facuta in romania, din cate stiu de exp pentru judecator in alte tari iti trebuie cetatenie... Multumesc de ajutorwinking se merita sa ma fac asa ceva? big grin
Inca odata daca puteti sa imi ziceti salariile in romania cam care sunt si cam care sunt in strainatate USA, UK, Canada... cam astea.

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai putea să te gândești la o meserie mai puțin idioată, și mai normală!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Nu exista meserie idioata, doar pentru ca tie nu ti-ar place sa o practici.
Cineva trebuie sa faca si asta.
Eu de exemplu nu vreau sa ma fac constructor ca nu-mi place, asta nu inseamna ca e o meserie idioata daca nu existau ei nu aveam case!
Daca toti am fi ca Becali cine ar mai curata strazile?

| ShowTim3 explică:

@umbra vreau sa profesez in america happy pentru ca sunt droguri si arme +asasinate (pentru ca se invecineaza cu mexic ) As lucra acolo, dar nu vrea sa ma omoare aia acolo din prima zi.

| bluebios a răspuns:

Trebuie sa faci Academia de Politie. Nu te lua dupa toti idiotii sunt destule infractiuni si in Romania, criminalistica nu se ocupa numai de crime ci se ocupa cu strangerea si evaluarea dovezilor de la locul infractiunii (furt, talharie, omor etc). Salariul va fi ca cel al unui ofiter de politie.

| Marius151 a răspuns:

Trebuie sa faci academia de politie si sa optezi pentru criminalism. Sau poti sa te duci la interpol ca au cursuri speciale(nu iti trebuie facultate sa te angajezi la interpol/fbi etc)
Psiholog criminalist la fbi ia cam 120.000 dolari pe an

Răspuns utilizator avertizat