| Babushka a întrebat:

In prezent sunt la un liceu cu profil uman filologie intensiv engleza si nu stiu ce voi face mai departe ce facultate... imi puteti da niste ideii? multumesc

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Esti la filologie si scrii "ideii"? Ia mai gandeste-te putin! Poti sa mergi la Litere (profesor sau translator/traducator), la Jurnalism si Stiintele Comunicarii. Dar asta presupune sa cunosti foarte bine macar limba romana, daca nu si 1-2 limbi straine.

| narcis13 a răspuns:

Depinde ce te intereseaza mai mult-satisfactia profesionala sau partea financiara sau ambele combinate, dar cel mai mult conteaza abilitatile tale intr-un anumit domeniu, punctele tari care te-ar recomanda pentru domeniul respectiv, fie el uman sau real.
Nu este o regula ca viitoarea facultate sa fie in profilul liceului absolvit, eu am terminat un liceu economic si sunt la Drept.
Gandeste-te bine, analizeaza-te pe tine insuti(tu te cunosti cel mai bine) si poate vei lua hotararea potrivita.

| catthshshshs a răspuns:

Recomand Facultatea de Litere. Poti face acolo limba engleza si o alta limba.Sau poti opta pentru jurnalism.Bafta!

| Ciprian271 a răspuns:

Facultatea la care vrei sa excelezi este cea pe care ai facut-o bine toate clasele pana acum.

| SweetCandy a răspuns:

Drept
psihologie
jurnalism
litere

| SpikE a răspuns:

Invata o limba straina la perfectie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Translator. Ce zici? :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M`da...sa mergi la facultatea de avocatura...eu akol as vrea sa dau. da pentru asta trebuie sa cunosti macar o limba straina...si sa scrii corect... k asa nu o sa faci nimic.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ardnaxur1961 intr-a adevar s-a intamplat sa scrie "ideii",,, dar vede-te pe tine apoi razi de altul pentru ca in " Ia mai gandeste-te putin" se scrie "i-a" nu "ia" ca doar nu oferi ceva sa zici "ia".

| mmamiruna a răspuns:

Idei:Litere-daca vrei sa te faci profesor si daca iti plac copii
-Jurnalism-daca iti place sa scrii, sa vorbesti
-Limbi straine-daca iti plac limbile straine
-Psihologie-daca iti place complexitatea umana

| geany98 a răspuns:

As putea sa te intreb daca este greu acolo? si eu vreau sa fac un liceu bun deoarece vreau sa ajung la drept.am auzit ca liceul asta e indicat pentru drept.este greu acolo?