| alinalucia a întrebat:

Incerc sa gasesc o informatie insa nu reusesc. Ai voie in armata cu tatuaj pe gat sau mana?

Răspuns Apreciat de Editori
| Intruder19 a răspuns:

Https://dmru.mapn.ro/pages/view/104#r13
Dacă am tatuaje, piercinguri sau tăieturi, pot deveni militar?

Te poți înscrie, însă va trebuie să declari, pe proprie răspundere, în cererea de înscriere pe care o vei completa la biroul informare-recrutare, dacă AI sau NU AI tatuaje, piercinguri sau/și tăieturi, indiferent de natura și conținutul sau semnificația lor. Ulterior, la finalul procesului de selecție, în timpul interviului de evaluare, vei avea o discuție cu psihologul, referitoare la aceste semne particulare.

O sa fii supus unui examen psihologic si in functie de asta esti admis/resmis. Totusi de obicei daca tatuajele sunt vizibile cu echipamentul militar nu prea te primesc.