| anonim_4396 a întrebat:

Încerc să-mi găsesc un job stabil și decent după ce am fost concediată de la o companie producătoare de jocuri video acum doi ani.
Am depus CV-uri fie pe ce am terminat la studii superioare fie la ceva nou de reorientare - nu intru în detalii cu ce fel de studii, zic pe scurt; mers la interviuri; căutat alte opțiuni online de a câștiga bani(NU include videochat-ul, mi-e teamă să nu ajung la tribunal sau alte chestii necunoscute). Cu toate acestea bifate, eșec pe linie. Am și un certificat de cofetar-patiser - mi-a plăcut cursul de formare profesională dar nu a fost conform așteptărilor pe partea practică, nu am experimentat mare lucru. Sufăr de anxietate cu mult înainte de pandemie și nu aș face față la orice job, caut unul online fiindcă așa aș face progrese fără a avea neliniște incontrolabilă. Nu am cum să o tratez. Am vorbit până și cu o psiholoagă despre mine ca persoană, carieră,etc., făcut teste de personalitate și interese (recomandate de ea). După toate astea, nici o schimbare în general. Încă sunt la mâna părinților și nu mă pot baza doar pe asta, am 27 de ani.Ce mă fac? Dau fundă.

49 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți decât să continui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine te-a mințit că dacă ai un job online ai liniște?

Eu inca nu m-am apucat serios și sunt stresata și sătulă de trimis e-mail-uri laughing))
+ Multi vor să discutați video sau sa lucrezi cu echipa.
De oameni nu scapi.

Pe site-uri de freelanceri e o competiție imensă și ești platita foarte prost.

Pentru proiecte ca lumea îți trebuie experiență, networking, engleza avansata, portofoliu.

Eu cred că tu țintești mai sus decât e nevoie. Ai fost mai mult de un QA Tester la compania aia?

Ia un job de jos și încearcă freelancing-ul in timpul liber să îți faci încet un porfoliu pentru că dacă nu ești ambițioasă, disciplinata, nu ai inițiativa etc, NU te susții financiar din asta. Faci doar niste bani de buzunar.

Scris scenarii... Învață ceva serios și căutat pe piața muncii. Concentreaza-te pe un singur domeniu. Degeaba știi câte puțin din fiecare.

Sunt și români care caută freelanceri, dar sunt niste calici, proiecte de 2 bani.

Totuși, 2 ani... Găseai un loc la Profi, dă-o naibii.

Eu zic sa te angajezi chiar daca e un job prost, după ce o sa primești primul salariu și o să vezi că poți să faci ceva și progresezi o să ți se diminueze și anxietatea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pot să îmi iau rămas bun de la viață de acum.Multumesc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu iti iei ramas bun de la viata. Trebuie doar sa fii constienta ca daca nu faci ceva ACUM devine tot mai complicata situatia.
Fa-ti cont de Facebook si intra pe grupuri de freelanceri.
Fii cu ochii pe anunturi. Poate pica ceva. Animatii si foto-video sunt skill-uri actuale si cautate, concentreaza-te pe astea. Pe grupuri din alea sunt mereu tineri fara experienta care isi ofera serviciile.
Faci si tu o postare Spui si tu ca ai lucrat in alt domeniu pana la varsta asta,, dar ca ai studii si poti sa-i ajuti cu anumite lucruri. Fii smart.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fac animații pentru fani cu personajele altora, cui ii pasă? Am trimis portofoliu și degeaba, mi-au spus că nu am experiență. Nu pot da 8000 de Ron pe un PC doar pentru asta până nu mă asigur că ce fac se va merita investiția și voi căpăta profitul garantat. Ce naiba? De unde bani? Din cer?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din muncă... 8000 de lei strângeai lejer în câteva luni dacă lucrai orice. Doar stai cu ai tăi și nu cred că te puneau la cheltuială dacă până acum te-au lăsat așa.

| Mopmop a răspuns:

Nu stiu in ce masura e un sfat bun insa incerc. Ai lua in calcul posibilitate sa lucrezi ca infirmiera? La un spital, azil sau de ce nu in particular la o familie.
Multa sanatate iti doresc si nu dispera, va fi bine si pentru tine cat de curand!

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Nu am așa abilitate

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sincer nu este asa mare inginerie. Iti trebuie doar rabdare si putere psihica si fizica de munca. Ca orice abilitate cum ii spui tu trebuie doar exercitiu. Care ar fi avantajele? Lucrezi intr-un colectiv si vezi diferite caractere, inveti si auzi experiente de viata, ai timpul ocupat etc. Inveti sa ai o resposabilitate etc.

| Lizuca1234 a răspuns:

Buna. draga mea, la 27 de ani nu mai trebuia de mult sa fi fost la mana parintilor. sfatul meu este sa iti pui ordine in ganduri, sa te gandesti ce vrei sa faci cu viata ta, apoi sa iei o decizie. scrie pe o foaie atuurile si dezavantajele statului cu parintii, faptul ca nu ai un venit sigur, tot ce te nemultumeste. si eu sunt anxioasa, uneori chiar depresiva, nu imi plac oamenii deloc dar am ajuns sa muncesc cu ei... nu pot sa spun ca ador lucrul asta, din contra, ma seaca de energie insa am un scop, am ceva de facut, castig si ceva bani si altfel e totul. si eu mi-as fi dorit un job online dar nu am gasit. si poate ca un job online m-ar fi tinut numai in casa si chiar ca as fi luat-o razna. noi astia, anxiosii suntem cam suciti. nimic nu ne prea convine, stiu. dar, trebuie neaparat sa decizi. degeaba ai studii superioare daca nu faci nimic cu ele. timpul trece si nu il mai poti da inapoi. fa ceva. daca vrei sa mai vb, imi poti scrie in privat. succes!

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Am tot gândit la atuuri și alte chestii de mi-a stat ceasul și m-am ales cu nervozitate și lacrimi. Am viziuni tot mai rele.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uneori mai trebuie sa plangi, dar repet, incearca sa nu te complaci in aceasta situatie pentru ca nu e ok deloc!

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Nu mă complac, nu am atâtea atuuri ca alții/altele la vârsta asta și ar fi trebuit să le am că doar am trecut prin multe încercări și există riscul să nu ajung nicăieri.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si ce atuuri crezi ca ai? zi-mi si mie. vad ca stai prost la capitolul incredere in tine.

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Știu să scriu scenarii,inventez povești,personaje, descrierile lor(încă nu sunt puse cap la cap pentru o poveste completa, pentru că pe cine interesează scrierile mele neprofesionale că nu am nici studii sau experiență în așa ceva), desenez la nivel mediu, fac montaje video, animații 3d cu conținut deja făcut, eu doar pun în mișcare cu diverse efecte speciale. Zi tu, ce fac cu astea ca job?

| Lizuca1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa iti faci un cont pe freelancer si sa incerci acolo. dar, intreb si eu, de ce nu inveti sa faci si altele? adica, ar fi degradant sa mergi sa fi lucrator comercial sau merchandiser sau operator pe undeva? adica, locuri de munca ar cam fi.

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Am trimis portofoliu la un studio de animație pentru jocuri. M-au respins.
Din schițe voiam să dezvolt un joc video, la fel, respinsă. Îmi place și fotografia dar sunt sigură că nici aici nu sunt in de ajuns de strălucită și dorită apoi plătită.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci normal ar fi asa: daca nu te simti destul de pregatita dar vrei sa faci ceva anume, te eprfectionezi, ca sa poti reusi. daca nu vrei sau nu poti, un venit tot trebuie sa ai si iti explicam mai sus ca joburi exista. sa muncesti nu e o rusine, sa stai la mana parintilor este!

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Pe ce fac eu și sunt stăpână nu există. Freelancer-ii nu îi cunosc foarte bine.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, site-ul freelancer.com te poate ajuta sa iti pui in valoare aceste aptitudini si sa castigi bani. dar trebuie sa fi serioasa si prezenta.

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Hai că verific site-ul. Să văd care-i treaba.

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Foarte corect organizat, însă :
1. E valabil pentru cei din străinătate. Noi nu folosim dolari, ci lei. Știu engleză, dar nu la nivel experimentat, s-ar putea sa mă bâlbâi când contactez străini (români nu sunt chiar deloc?)
2. Eu nu am cum să plătesc că nu am salariu, eu voiam să fiu plătită la final de proiect sau cum altfel se mai poate.
Un site sigur in română cu treaba asta nu există?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosti Photoshop sau ceva echivalent macar la nivel mediu?
In ce program editezi video si animezi?
Cat de bine desenezi (digital)?
Stii sa creezi logo-uri, bannere,... sau layout-uri de revista (Adobe InDesign)?

Daca te pricepi, poti castiga chiar decent din astea 3, pe
Fiverr, UpWork, sau Freelancer
(sau mai sunt si altele la nevoie, precum 99designs, TopTotal, PeoplePerHour.)

Iti poti face un cont bancar in valuta, sau daca nu, e perfect si unul in lei.
De folos ar fi sa iti deschizi si un cont de Paypal, caci aceasta este metoda de plata preferata de majoritatea.
E indicat sa urci niste lucrari cat mai profi drept prezentare, dar chestii care iti apartin, din motive evidente.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Photoshop știu câte puține, in rest Paint Tool SAI. Folosesc personaje și scene 3d deja făcute, eu doar le adun într-un loc, pun în mișcare oasele și fac alte prelucrări in Vegas sau Filmora.Pot crea ilustrații de nivel mediu dar cat de cat decente.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe site sunt mii de romani si nu trebuie sa platesti nimic, iti poti face un cont basic si sa incepi sa cauti pe site oferte la care sa licitezi. exista si varianta in romaneste, desigur. freelancer.ro

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Mersi de sfat, însă realizez cat de mult se complică treaba cu găsitul locului de munca sau alte variante pe zi ce trece și mă depășește intelectual tot mai mult.De învățat programe mi-ar lua mai bine de 5 ani și totuși numai sunt ca la 12-13 ani sa am timp.Trend-ul se schimbă, nu mă pot adapta la trend an după an, e extenuant.Nu știu dacă o să am vreo șansă.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am dat mai multe variante dar nu ai acceptat nimic. repet, pe freelancer nu e vb de programe, se vede ca doar ai aruncat un ochi pe acolo si gata. ti-am mai spus si de joburi obisnuite, lucrator comercial, merchandiser, etc, se pare ca nu iti sunt pe plac. nu poti fi director daca nu pornesti de undeva, cel mai bine este sa stii cate putin din toatewinking! eu am muncit de la 18 ani pana acum inclusiv la curatenie si tu imi spui ca nu iti gasesti job. inseamna ca stai bine si nu ai responsabilitati! succes!

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Sunt dificilă și lentă de când mă știu iar voi mă catalogați cu brutalitate leneșă, comoda, superficială? In ce societate putem trăi...

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca ai putea realiza in domeniul acesta chestii relevante, daca ti-ai face ordine in ganduri si ai alege sa faci un singur lucru.
Alege un singur domeniu in care sa te perfectionezi, in care sa crezi, si mai ales - de care sa te tii.

Ar trebui sa faci o lista cu lucruri pe care iti face mare placere sa le faci, si langa, o lista cu lucruri la care te pricepi.
Apoi cauti ce activitate apare pe ambele liste, cat mai sus (am uitat sa specific, ar trebui notate in ordinea preferintelor, respectiv in ordinea in care le stapanesti).
Poate daca sapi adanc, o sa gasesti preocupari noi care iti plac, de care nici nu erai constienta pana acum.
Daca nu ai motivatie si incredere in fortele tale, mai fa cateva sedinte cu un psiholog, de preferinta altul, daca cel la care ai fost nu te-a ajutat.
Revenind la subiectul principal, pentru a fi angajata undeva, trebuie sa faci un lucru cat mai bine posibil.
Daca doresti Photoshop, atunci cand vei putea face texturi interesante de la 0, sau cand vei stapani bine camera raw, sau importul profilului de culoare dintr-o imagine in alta, sau vei putea face elemente grafice pentru pagini web, abia atunci vei fi contactata pentru interviu.
Cunosc persoane care traiesc doar din asta, si o fac foarte bine.
E mai greu si mai obositor la inceput, dar daca pleci cu ideea ca nu vei reusi, ca nu e pentru tine, ca nu poti, ca-i prea complicat, desigur ca nu vei realiza nimic.
Valabil si pentru alte domenii.
Orice doresti sa realizezi, ai nevoie sa crezi in forta ta de reusita, si desigur e nevoie sa studiezi cat mai mult.
Sa deschida Photoshop-ul si sa scoata un cos, pot multi, mai ales cu ajutorul unui tutorial de pe net.
Tu trebuie sa inveti sa folosesti programul la un alt nivel, la care 99% dintre indivizi nu se pricep sa-l foloseasca. Abia atunci o sa faci bani din asta.
Cat despre Filmora, daca te intereseaza partea de editare video, as recomanda sa il uiti.
Nici un angajator nu cauta editori in Filmora, in firmele serioase se lucreaza cu Resolve, Premiere, si celelalte de nivel mai inalt... (nici macar Vegas nu mai e supef cautat din cate stiu).
Pentru animatie 3D, la fel: Blender, Cinema4D sau Maya... Acestea se cauta. (si se castiga bani frumosi, dar de exemplu pentru mine modelarea 3D si animatia mi se par ambele foarte grele, prefer Photoshop si editare video ).

Nu stiu cat de mult te-ar atrage, dar...ce spui despre desen tehnic?
Ai putea face un curs, nu e atat de greu. Trebuie sa ai vedere in spatiu, si sa iti fi placut geometria 2D si 3D.
Cred ca se cauta mai mult decat editarea video de exemplu, cel putin daca locuiesti intr-un oras de marime medie unde exista firme, companii.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Ai scris toată povestea vieții aici. Îți apreciez cele spuse dar din cele la care știu să lucrez clar nu am nici o șansă din start. Folosesc MMD, un program japonez de făcut coregrafii și pasaje nostime, nicidecum Blendere, sunt paralelă in a modela 3D și culmea că la facultate am făcut proiectare 2D și 3D! Asta e, las-o baltă, sunt pierdută.

| unomdeosebit a răspuns:

Nici eu nu muncesc si nici nu vreau nu ma intereseaza, de ce sa muncesc? nu sunt obligat esti tanara relaxeaza-te ca nu ai neevoie de un job. gasesti pe cineva cu bani uite eu am avut prietena asta dar am aflat ca e materialista si vrea sa faca casa cu altcineva, eu nu vreau imi place in chirie. sigur ma inseala eu vreau doar sa stau linistit nu imi trebuie mie stres, te stresezi prea tare

| anonim_4396 explică (pentru unomdeosebit):

Nu ma pot baza pe a gasi pe cineva cu bani. Imediat pot fi alungata din diverse motive(fie ca nu sunt gospodina calificata, nu ii fac s. oral sau mai stiu eu ce - la asa ceva e nevoie de multe compromisuri greu de suportat)

| cre27 a răspuns:

Bună. Știu eu job'ul perfect pentru tine, și îți zic din propria experiență. Văd că știi să scrii corect, și probabil ai peste 18 ani. Dacă deții și un PC/laptop îndeplinești toate cerințele. Îți las mesaj în privat!

| cre27 a răspuns (pentru cre27):

Din păcate nu pot să îți las mesaj aici, poți să îmi lași tu un mail, insta, Facebook sau orice altceva să te contactez

| anonim_4396 explică (pentru cre27):

Hai sa o vad și pe asta! Că ce mi-a mai rămas? Sper să mă incadrez in cerințe sau să nu fie ceva extrem de peticulos.

| anonim_4396 explică (pentru cre27):

Nu dau Instagram-ul. Îmi trimiți mesaj in privat pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Periculos*

| cre27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am încercat. dar zice că statusul junior nu permite asta. tu știi, eu voiam doar să te ajut, nu am nimic de pierdut sau câștigat

| anonim_4396 explică (pentru cre27):

Imi poti retrimite link-ul catre ce mi-ai spus? Am modificat setarile mesajelor si pot primi de la orice membru TPU.

| anonim_4396 explică (pentru cre27):

Deocamdată nu am aplicat la ce mi-ai spus că sunt ocupată cu magazinul online de imprimeuri și nu prea pot face 2 lucruri deodată. In caz că nu îmi va funcționa afacerea orice aș face, o sa apelez la varianta ta.

| cre27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Succes îți urez!

| anonim_4396 explică (pentru cre27):

Mersi

| FaimosulRazboinic a răspuns:

Aici e numai vina parintilor ca inca nu ti-au dat un sut in fund. Te-au invatat sa fii comoda. Trebuia sa-ti dea drumul pe strazi sa vezi cum invatai sa te descurci de nevoie. In 2 ani sa nu gasesti nimic e posibil doar daca te-ai uitat doar dupa posturi de directoare. Mai cauta dar mai jos

| anonim_4396 explică (pentru FaimosulRazboinic):

Mă crezi că nici cei de la Rosal nu mă pot accepta? Și e cel mai de jos. Lasă părinții, angajatorii sunt de vină.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa tintesti nici spre cel mai de jos post,
insa cauta sa te angajezi intr-o firma, orice.
De la operator calculator la munca la banda (e destul de obositor, dar ar putea tine loc de sport. E bine sa fii activ si sa faci miscare).
Ai fost la oficiul judetean/teritorial al fortelor de munca?

| FaimosulRazboinic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te cred pentru ca am prieteni absolut retardati care lucreaza pe posturi bune. Tu ai studii, scrii corect, daca stii engleza sau o limba straina mergi la call-centere. Ai luat somaj? Aia sunt cam obligati sa iti caute de munca.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Am depus cv-uri la ce ai enunțat. La ANOFM, AJOFM sigur sunt supracalificata(acolo după părerea mea numai analfabeții, țiganii sau pensionarii sunt primiți, in plus eu NU mi-am dorit să ajung acolo și refuz că e păcat de eforturile mele).

| anonim_4396 explică (pentru FaimosulRazboinic):

Ce șomaj sa iau? La call center am fost respinsa de doua ori la aceeasi companie la care chiar as fi vrut să lucrez și nu pe limba engleză, ci limba română. Pana și pe ce am terminat am fost respinsa și chiar mi-aș fi dorit dar nu pot insista sau cersi angajare in genunchi si cu lacrimi in ochi sau cu pistolul la tâmplă hr-istului. Nu suntem în filme cu gangsterilaughingAm depus cv-uri la multe posturi de lucru mediocre(găsite de mine sau recomandate de unii prieteni), CV-ul redactat corect, fără minciuni și vrajeli.

| Jumbula a răspuns:

Crudul adevăr este ca dacă nu îți găsești de muncă te duci la furat, resursele pe planeta sunt limitate, ține minte, pumnii mei și ai tăi minte nu are, smardoiala aplicata