| Samariteanul a întrebat:

Investitor la bursa sau medic? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

De ce nu amandoua?
investitor e cineva care da banii la broker, si ala ii investeste
deci NUMAI daca ai bani poti sa fii investitor
daca ai vrut sa spui broker, atunci iti recomand sa te faci medic big grin
broker-ul poate sa faca multi bani azi, si multe datorii maine, si sa ajunga pe strazi, insa de medic INTOTDEAUNA V-A FI NEVOIE, si daca vin zombiez, si daca ne invadeaza rusii, si daca se intampla orice alt cataclism care nu ne omoara de tot tongue

| Samariteanul explică (pentru ziftode):

Pot sa ma fac si investitor si medic? Crezi ca am destul timp pentru toate?

| ziftode a răspuns (pentru Samariteanul):

Investitor inseamna ca ai bani
NU E O MUNCA
e doar o investitie, iti ia cateva ore pe saptamana in cel mai rau caz
inca odata, esti sigur ca vorbim despre investitor (cel care da banii) si nu broker, cel care intr-adevar munceste si iti investeste banii in bursa?

| Samariteanul explică (pentru ziftode):

Nu eram 100% sigur.Investitor vreau sa fiu, doar ca...cum pot avea incredere in brocker?

| ziftode a răspuns (pentru Samariteanul):

Eh, acum ai pus punctul pe i
au fost o tona de filme in care brokerii vrajeau pe oricine prindeau sa investeasca, fara nici o baza oarecare cum ca lucrul in care investeau si merita, din cauza ca indiferent daca un investitor castiga sau pierde, broker-ul INTOTDEAUNA ia comision
chiar cel mai celebru a fost The Wolf of Wall Street cu Leonardo DiCaprio si Margot Robbie

asa ca, bun venit in lumea asta, e la fel de greu sa gasesti un avocat bun, un doctor bun, un dentist bun, un instalator bun, etc... si nu doar unii care vor sa ia banii, stiu sa te vrajeasca si la sfarsit te arzi!

15 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ca sa fii investitor la bursa ca ocupatie principala, trebuie sa investesti sume enorme, cel putin milioane de euro; te-ai gandit la asta? Sau crezi ca vei avea un randament anual al investitiei de cateva mii la suta?

| johnnny123 a răspuns:

1) Ca să fii investitor la bursă trebuie să ai ce investi. Un randament bun la bursă este considerat 7-8% pe an, deci ca să trăiești numai din asta ar trebui să ai investiți cel puțin 150k euro și să ai noroc

2) Câștigurile la bursă nu sunt garantate nici pentru cei mai experimentați investitori. Este posibil ca în loc de câștiguri să te trezești la finalul anului cu o gaură de 30%

3) Nu te împiedică nimeni să fii medic și să investești la bursă

| gabicoo a răspuns:

Nici una.
Mai bine trântor ( asistat social ) sau gigolo ( daca ai cu ce ). Prietenii știu de ce.
laughing

| Nirvanaaa a răspuns:

Medic. E frumos ca tot ce ai invatat si toate cunostintele pe care le-ai acumulat, sa le utilizezi in folosul altora.

| christine99 a răspuns:

Si banii pentru investit la bursa de unde ii vei lua? acolo cu 1000 euro nici n-ai ce face laughing

| Samariteanul explică (pentru christine99):

Ai ce face si cu 1000 de lei daca stii cum sa-i folosesti...

| christine99 a răspuns (pentru Samariteanul):

Aha, cum spui tu laughing

| Samariteanul explică (pentru christine99):

Se incepe cu o investite mica dupa care in timp se ajunge la una uriasa.Cauta pe Youtube si vei vedea ca poti investii si sume mici de 1000 de lei si nu mai raspunde daca esti prost si nu sti cum functioneaza lucrurile. Vezi ti de viata ta, daca ai una

| George1337 a răspuns:

Cum adica investitor la bursa?

| SoimulX505 a răspuns:

Depinde cum te gândești... La bursă poți pierde/câștiga, doar uitându-te pe statisticile unei companii, și făcând o predicție reușită, sau apelând la un broker. Mai exact trebuie să cumperi acțiuni când sunt ieftine, și să le vinzi când sunt scumpe.

Un medic (de orice fel) își asumă anumite riscuri. Trebuie să dea tratamentul cât mai bine posibil, să nu facă erori (în caz contrar acesta poate fi sancționat), însă poate salva o viață.

Decizia îți aparține.