| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

La academia de politie la ce dau probe? Cat trebuie sa iau minim la bac pentru a intra? Ce salariu castig? Trebuie sa fac o facultate, ce facultate? Daca da, ce fel de facultate?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vizita medicala, test psihologic, pregatire fizica, matematica fizica. http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html
Trebuie sa ai minim media 8 la purtare si la Bacalaureat sa-l ai. Acolo se da examen si nu se merge pe baza de dosar. Cat stii conteaza nu notele la Bacalaureat. Salariul? Peste 2000 lei plus alte sporuri. Depinde unde te repartizeaza. Pai daca mergi la Academie normal ca trebuie sa faci o facultate. Academia este un sumum de facultati. Daca vrei la Academia de Politie ai urmatoarele facultati: Politie, Pompieri, Jandarmi, Politia de Frontiera, Administratie si Arhivistica.