| Katerina61 a întrebat:

La ce ajută premiile la olimpiade naționale în momentul acesta? Mai au vreun rol la admiterea la facultate?

(De exemplu: dacă obți premiul 1, 2 sau 3 la olimpiada națională de istorie, iar la facultate vrei să mergi la drept, mai trebuie sa dai admitere? )

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| etudor a răspuns:

Depinde de facultate. La unele intri fra examen, la altele nu dai examen la obiectul la care ai luat premiu la olimpiada, dar in invatamantul nostru unde legile se schima de la an la an si chiar si intimpul anului, nimic nu mai e sigur. Facultatile au autonomie si fiecare facultate are normele ei interne.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încă se mai ține cont de olimpici, și asta este un lucru bun!
Sunt facultăți care chiar îți trimit oferta lor de învățământ, la fără taxă, internat, posibili angajatori, etc.
Mult succes!
Pa, pa.