| Iulian1819tw a întrebat:

Alocația de student se oferă la fiecare facultate sau trebuie să corespunzi unor condiții pentru a o primi și eventual ce beneficii am la facultate dacă am obținut premiul 1 la o olimpiadă națională?

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca te referi la bursa de student.Trebuie sa ai note foarte bune, sa te incadrezi intr-o anumita medie pentru a o obtine. De la 10 la 9, 50 e o suma de bani, de la 9, 50 la 9 alta suma etc.
Daca ai premiu la olimpiada nationala, la o materie care are treaba cu facultatea, te califici pentru un loc direct, fara sa mai dai admitere.De exemplu, la medicina se poate asa.