| anonim_4396 a întrebat:

La Facultatea de litere, care e cea mai buna categorie :Limbi şi literaturi,Filologie Clasica,Literatură universală sau Limbi moderne aplicate,mentionez ca nu imi doresc sa devin profesoara pe viitor, daca e posibil translator. adica ar trebui sa dau la limbi moderne aplicate? Si inca ceva, daca imi aleg engleza+germana, engleza o stiiu destul de bine, germana nivel incepator, as dori sa stiu daca se ia de la 0 la germana, sau ar fi mai bine sa-mi aleg engleza+franceza? Aici ma refer la limbi moderne aplicate?

7 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Limbi moderne aplicate.
Sfatul meu e sa alegi engleza-germana, chiar daca nu cunosti germana. Nu trebuie sa ai constinte dinainte pentru ca practic se incepe de la 0.
Ai mai multe sanse pe viitor cu germana decat cu franceza. E frumoasa si franceza, insa e mai usoara si inevitabil mai des intalnite. Germana e o limba mai grea si e mai cautata.
Succes!

| Sean a răspuns:

Eu as zice ca aceasta facultate nu este una in care sa poti avea un viitor cat de cat asigurat, este o facultate in care ai diploma si stai cu ea in buzunar ajungand sa lucrezi intr-un Supermarket, dar daca vrei sa urmezi aceasta facultate, sfatul meu ar fi sa alegi Limbi moderne aplicate, pentru ca acolo se pot castiga bani frumosi si este cat de cat cautata, dar acest lucru doar daca esti foarte foarte bun.

| th4inspiration a răspuns (pentru Sean):

Ce facultate ar trebui sa fac sa am un viitor cat de cat asigurat?

| Sean a răspuns (pentru th4inspiration):

Cel mai bine ar fi, Automatica si Calculatoare sau Electronica si Telecomunicati, acestea 2 fiind cele mai cautate joburi, de multe ori esti angajat din bancile facultati, de firme mari gen Continental, Vodafone, Microsoft sau alte firme mari, care in acest moment domina piata, o alta optiune ar fi medicina, dar aici o sa ai de invatat un teanc de carti cat tine, depinde si spre ce te orientezi tu mai bine, ce iti place mai mult, daca iti place sa inveti logic, iti propun o facultate care se bazeaza pe Informatica, gen AC, ETC daca iti place sa stai cu cartea in mana toata ziua, medicina ii pentru tine, dar in nici un caz la Comunicare, Litere sau alte tampeni in care nu o sa ajungi nimic, pana la urma, cum zicea un mare om "Fa cea ce iti place si bani vor veni".

| Strangerr a răspuns:

Daca nu vrei sa te faci profesoara iti sugerez sa mergi la limbi moderne aplicate.

| FreljordAmiro a răspuns:

Germana? Daca te simti pregatit/a sa inveti vreo 3000 de substantive, de ce nu, pai cam da, o iei de la 0.

| Elios a răspuns:

Daca optezi pentru translator, Limbi Moderne Aplicate e varianta cea mai potrivita. Diferenta e ca, de exemplu la limbi si literaturi o sa ai cursuri atat pe partea de limba (gramatica, traduceri, etc) cat si de literatura (autori, curente literare, secole, etc) iar la LMA sunt in genral cursuri mai "practice" si, in acelasi timp, mai usurele (traduceri multe, din domenii diferite...). Cat despre nivel, cred ca trebuie sa mergi sa te interesezi direct acolo, s-ar putea sa depinda de grupa.