| laur12 a întrebat:

Sunt angajat de doua saptamani la o firma si vreau sa plec pentru ca nu-mi place mai nimic. Cum sa-i spun sefului? Ajutat-ma cu o vorba, cu ceva. Multumesc!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ramai pe loc pana te angajezi la un alt loc de munca. Poate ca intre timp te mai obisnuiesti cu situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate pleca si cu acordul partilor.

Pe o foaie de cerere scrii asa

Domnule Director

Subsemnatul... Angajat la... in temeiul art. 55 litera b din Legea nr. 53/2003 privind Codul Muncii, va rog sa imi acceptati incetarea contractului meu de munca incepand cu data de...

Va multumesc.
Data
Semnatura.

Am plecat din doua locuri cu astfel de cereri. Ii lasi pe masa si pleci fara discutii. Eu asa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sefule, puti!"

| BJK1903 a răspuns:

Ii spui ca nu te-ai adaptat in colectiv si ca nu poti sa lucrezi cu colegii tai. O sa te inteleaga si o sa iti accepte demisia.

| rrri14 a răspuns:

Nu vorbi cu seful, ci cu cei de la Resurse Umane din cadrul companiei (daca vorbim de o companie medie spre mare). eu tocmai mi-am dat demisia dupa 4 saptamani la job. M-am dus intr- o dimineata la resure umane si le-am zis ca vreau sa plec, just like that. prima lor reactie nu a fost sa ma intrebe 'de ce?', ci sa imi propun alt rol in cadrul aceleiasi companii. Ai putea sa le spui ca nu iti place job-ul, ca ai realizat ca nu se potriveste personalitatii tale etc. Mult succes!