| samiZiciPompier a întrebat:

Legat de job u. u

Cum se procedeaza pentru demisie? Scriu de mana sau de calculator o foaie de demisie? E neaparat nevoie de ea? Primesc cartea de munca? (cand ma angajasem tin minte ca mi-au facut carte de munca) Cui se zice de obicei ca vreau ca vreau sa demisionez - tipei de la hr sau sefului?

2 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Nu conteaza cum este scrisa. Trebuie semnata si datata.
Trebuie sa mai stai la ei 15 zile dupa ce le-ai dat demisia.
Sefului ca el o aproba.

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună, dă-i vestea șefului. Nici eu nu știam cum să procedez, am găsit informații utile aici: https://cariera.ejobs.ro/cerere-demisie/