| ekkk a întrebat:

Salut, am lucrat ca ospatar la un PUB si ieri i-am trimis mesaj sefului ca vreau sa demisionez si el a zis ca nu am cum sa plec asa, vrea sa ma mai tina pana dupa sarbatori, eu pe cartea de munca sunt trecut la 6 ore si ca manipulant marfa.
Eu i-am spus de o gramada de ori ca nu imi mai place ca ospatar si nu m-a luat in seama.
Asa ca nici eu nu am de gand sa il mai ajut nici macar o zi.
Si mai ales ca ar putea sa imi dea teapa, sa mai lucrez pana dupa sarbatori si sa nu imi dea niciun ban.
Deci, sunt obligat sa stau in preaviz?
Va rog sa imi raspundeti daca daca stiti sigur

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Demisia se da in SCRIS si trebuie sa fie inregistrat la firma. Dupa data inregistrarii esti obligat sa mai lucrezi cele 15 zile prevazute de lege.
Totodata, daca ai fost angajat ca manipulant de marfuri, atunci nu te poate tine cu forta in alt domeniu de calificare, fara sa fie mentionat in contract si pregatirile obligatorii (protectia muncii, psi, examinari de sanatate etc.
Ca urmare, tu esti obligat de lege sa muncesti inca cele 15 zile ca MANIPULANT de marfuri, in zilele lucratoare normale, iar eventualele ore suplimentare se scad din perioada.

Daca tot te pune sa fii ospatar, este suficient sa "te impiedici" din greseala, cand servesti mai multe portii deodata la o masa... big grin

| ekkk explică (pentru Bula):

Prefer sa nu ma mai duc deloc decat sa fiu atat dd umilit căzând cu portiile?

| Bula a răspuns (pentru ekkk):

Dar daca te "impiedici" din vina sefului? big grin

| Couragebv a răspuns (pentru ekkk):

E foame mare de personal ho re ca. Si nu, nu are mare lucru ce sa-ti faca. Doar sa-ti tina banii, daca nu respecti preavizul. Dar nu merita sa te umilesti, ca sa-i fie lui bine. Zi ca stai daca te platest... macar 50% mai mult, pana dupa sarbatori. Daca nu, pleaca direct.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, conform legii, esti obligat sa-i dai preaviz in scris, de 3-4 saptamani, coform contractului si sa ramai pe toata perioada preavizului, fiindca altfel poti avea probleme legale.
Faptul ca i-ai spus sefului ca nu-ti place ca ospatar nu conteaza, atat vreme cat nu te-ai obosit sa-ti scrii demisia.
Da, legal esti obligat sa-i dai preaviz si sa muncesti pe toata perioada preavizului.

| sierra1 a răspuns:

"Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz." - zice codul muncii

trebuie să mai lucrezi o perioadă așa cum a scris si bula. Dacă n-o faci (dau dacă nu inchei amiabil situația) in cv nu vei vrea dă scrii despre faptul că ți-a desfăcut contractul de muncă din motive disciplinare sau altele de genul

-- sărbători frumoase --

| ywar a răspuns:

Daca ai boala pe el si te enerveaza, te duci la inspectorul de serviciu la ITM-ul din orasul tau, depui o declaratie si sigur il vor calca. Au nevoie de bani la buget si sa fim seriosi... de sarbatori, daca nu pica, curge.
Verifica ca ai contract, esti inregistrat in Revisal, ai instruirea de ssm + su facuta si altele.
Il poate prinde cu foarte multe iar amenzile sunt mari spre foarte mari.

| ibaal a răspuns:

Nu esti obligat!
Pentru ca nici el nu a respectat contractul. Insa daca mai are sa iti dea bani,probabil ca-ti poti lua adio de la ei.
Mergi la doctor,ia si o adeverinta ca ai probleme cu spatele,picioarele,etc,de la atat stat in picioare si servit si ai terminat-o cu el.
El este disperat acum din cauza aglomeratie si lipsei personalului,probabil te va ameninta,insa fii barbat!
Lasa mesajele si spune-i verde-n fara, cu tupeu!
Nu te poate tine legat de el.
Daca nu ai nici o clauza contractuala unde sa fie specificat ca tu ii dai lui daune in cazul plecarii fara preaviz, cel mai rau lucru ce se poate intampla, cum am zis, e sa nu iti dea banii pe care i-ai muncit pana acum.

| noname2021 a răspuns:

Nu esti obligat sa stai.Stiu multe persoane care pur si simplu au parasit locul de munca si nu au stat in preaviz deloc.