| Merekill a întrebat:

Lucrand ca operator la o agentie de pariuri, daca te simti rau cu o seara inainte de job si ii dai mesaj sefului ca nu te poti duce in ziua respectiva la job, reprezinta o problema grava? Ma gandesc ca in ziua in care nu merg eu, agentia respectiva nu functioneaza si deci, nu ies bani. Cum reactioneaza de obicei seful in astfel de situatii?
Va rog sa nu raspundeti daca nu ati lucrat in acest domeniu.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa ai un motiv serios. Daca iti e rau seara asa din senin apoi te culci ai sanse foarte mari sa iti treaca pana dimineata. Seful stie treaba asta si stie ca poti lua niste pastile (antiinflamatoare). Deci gaseste altceva sau fii mai explicit cand spui ca iti e rau (de ex ca ai facut toxiinfectie alimentara dar si asta cred ca trece repede), nu ii spui sec ca ti-e rau.
El va fi de acord numai daca iti poate tine cineva locul, nu cred ca ii convine sa tina agentia inchisa.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu-ti va spune nimic, dar pe viitor se va gandi sa angajeze pe altul si sa te dea afara pe tine, ca nimanui nu-i place sa piarda bani, daca unicul vanzantor din magazin isi ia liber, taman in ziua cand s-ar face vanzare masiva.

| aXy99 a răspuns:

Va pune pe altcineva sa iti tina locul, urmand ca tu sa recuperezi tura respectiva. Sau iti iei concediu medical.

| Bizon95 a răspuns:

Nu exista job la care sa nu iti poti lua concediu, concediu medical, etc... cel putin NU UN JOB LEGAL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e simplu.
Pune-te in locu lui si imediat aflii raspunsul.

Tu sa fii patron de agentie de pariuri, ai o zi grea, si seara, cand sa te pui in pat, sa dormi si tu linistit, te suna angajatu ca a mancat ceva shaworma cu prea multa maioneza, si nu poate veni maine la munca ca se simte rau.
Cel mai probabil, daca il suni asa din scurt seara, n-o sa aiba pe cine sa puna, si daca gaseste, si vede ca cel sau cea pe care o aduce, se descurca, o sa iti dea flit, ca l-ai lasat balta.
Sau se duce el si munceste in ziua aia.
Daca te simti rau anunta din timp, nu seara cand nu mai are pe cine sa sune sa caute, si sa iti gaseasca inlocuitor.